BCL: czarna seria trwa. Asvel rozstrzelał Rosę

Rosa Radom nie sprawiła sensacji w 13. kolejce Basketball Champions League. Asvel Lyon, który jest niepokonany we własnej hali, zwyciężył wicemistrzów Polski 87:67 przedłużając ich serię porażek do ośmiu.

Krzysztof Kaczmarczyk

Asvel wygrał z Rosą różnicą 20 punktów w Radomiu, a we wtorek powtórzył ten wynik we własnej hali. Wicemistrzowie Polski robili wszystko co mogli, żeby nawiązać walkę z liderem swojej grupy, jednak to tylko przez krótkie momenty pozwoliło toczyć wyrównany bój.

Gospodarze rozpoczęli od mocnego uderzenia. Już w pierwszej kwarcie trafili sześć trójek i zbudowali dwucyfrową przewagę. O dziwo przy tak znakomitej egzekucji rywali trener Wojciech Kamiński zdecydował się zmienić system defensywy na strefę. To przyniosła efekt, a straty radomian momentalnie spadły do zaledwie pięciu punktów.

Francuzi znaleźli jednak na to odpowiedź. Sami poprawili defensywę i pierwszą połowę zakończyli mocnym akcentem, bo ucieczką na 16 oczek.

Po zmianie stron gracze Asvelu szybko powiększyli przewagę i nieco spuścili z intensywności gry. Fakt ten próbowali wykorzystać radomianie. Skutecznie grali Darnell Jackson i Michał Sokołowski, akcję 2+ zaliczył Daniel Szymkiewicz i na starcie decydującej kwarty Rosa przegrywała "tylko" 55:68.

Polski team rekordowo zmniejszył straty do dwunastu oczek, ale nieco podrażnieni gospodarze podkręcili tempo gry. Na parkiet powrócił Walter Hodge, a jego team wygrał ostatecznie 87:67.

12 trójek przy 60-cio procentowej skuteczności i 26 rozdanych asyst - to dwa główne czynniki, dzięki którym Asvel wygrał bardzo pewnie ten mecz i udowodnił, dlaczego jest liderem grupy.

Rosa momentami walczyła, jak równy z równym. Kolejne niezłe zawody w BCL rozegrał Jackson (16 punktów i 7 zbiórek). Trener Kamiński natomiast najbardziej może być zadowolony z postawy Szymkiewicza, który rozegrał zdecydowanie najlepsze zawody od momentu powrotu po kontuzji stopy.

Radomianie przegrali swój ósmy kolejny mecz w Basketball Champions League. To właśnie koszykarze francuskiego teamu na polskiej ziemi zapoczątkowali tą fatalną passę wicemistrzów Polski..

Asvel Lyon - Rosa Radom 87:67 (34:21, 20:17, 14:12, 19:17)

Asvel: Nikola Dragovic 16, Bandja Sy 12, Walter Hodge 10, Nicolas Lang 9, DeMarcus Nelson 9, Amine Noua 8, Darryl Watkins 8, Trenton Meacham 8, Adrian Uter 7.

Rosa: Darnell Jackson 16, Michał Sokołowski 14, Daniel Szymkiewicz 13, Jarosław Zyskowski 11, Gary Bell 5, Jordan Callahan 3, Damian Jeszke 3, Kim Adams 2, Robert Witka 0, Maciej Bojanowski 0.