NBA: Magic walczą o drugie miejsce, Suns o play off

Orlando Magic nadal ma nadzieję na dogonienie Boston Celtics i zajęcie drugiego miejsca w konferencji wschodniej. Minionej nocy wygrywali zarówno jedni jak i drudzy. Z walki o play off nie rezygnują Phoenix Suns, którzy we własnej hali po bardzo dobrym meczu pokonali Denver Nuggets. Najwięcej emocji było w Portland, gdzie do rozstrzygnięcia pojedynku potrzebna była dogrywka.

Krzysztof Kaczmarczyk

Koszykarze Phoenix Suns nadal walczą o udział w fazie play off. Minionej nocy "Słońca", po bardzo interesującym i dobrym dla oka meczu, pokonały we własnej hali ekipę Denver Nuggets. Ostatecznie ekipa z Arizony wygrała po dramatycznej końcówce 118:115.

Bohaterem "Słońc" był Grant Hill. Skrzydłowy Phoenix zakończył mecz z double-double w postaci 23 punktów i 10 zbiórek. Hill trafił również arcyważny rzut na 6,2 sekundy przed końcową syreną, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 116:115.

- To był chyba jedyny celny rzut z półdystansu w tym meczu, jaki udało mi się wykonać - powiedział po meczu Hill. - Czułem, że nie gram dzisiaj dobrze. Popełniłem wiele strat, nie trafiłem dużo rzutów z łatwych pozycji. Starałem się po prostu być aktywny. Dzisiaj nasz styl przypominał ten z ubiegłego sezonu - zakończył Hill, który oprócz double-double miał również aż 6 strat.

22 punkty dla Suns wywalczył Jason Richardson. Równie duży wkład w zwycięstwo miał Shaquille O’Neal. "Diesel" zapisał na swoim koncie 19 punktów i 7 zbiórek w zaledwie 24 minuty. Kluczową statystyką dla O’Neala było jednak siedem trafionych rzutów z linii wolnych na osiem oddanych, co u "Wielkiego Kaktusa" nie zdarza się zbyt często.

- To jest to co robię. Potrzebowaliśmy tego, wiedziałem o tym doskonale, dlatego trafiałem. Zawsze robię to, czego mój zespół potrzebuje w danej chwili - skomentował sytuację "Shaq".

Ekipa Nuggets miała szanse przechylenia szali zwycięstwa na swoją korzyść, jednak najpierw spudłował Chauncey Billups, a potem zza łuku nie trafił Carmelo Anthony. Ten ostatni był najlepszym strzelcem w swoim teamie notując 29 punktów.

Nuggets musieli sobie w końcówce meczu radzić bez Nene Hilario, który w połowie czwartej kwarty został wyrzucony z boiska za uderzenie łokciem Louisa Amundsena.

Nie mniej ciekawe spotkanie odbyło się w nowojorskiej Madison Square Garden, gdzie New York Knicks gościli Orlando Magic. Ekipa, w której występuje polski środkowy Marcin Gortat, zdołała wygrać w koszykarskiej świątyni 106:102.

W końcówce meczu Magic prowadzili 102:99, a w posiadaniu piłki byli gospodarze. Sprawy w swoje ręce wziął Nate Robinson, jednak jego rzut zza linii 7,24 nie doszedł celu. Robinson w całym meczu był najskuteczniejszym zawodnikiem swojego zespołu z dorobkiem 19 punktów. Filigranowy rozgrywający trafił jednak zaledwie 6 z 23 oddanych rzutów.

W ekipie z Florydy 29 punktów, 14 zbiórek i 4 bloki w swoich statystykach zapisał Dwight Howard. W kluczowych momentach jednak ciężar gry na siebie wziął Turek Hedo Turkoglu, który 12 ze swoich 16 punktów zdobył w czwartej kwarcie meczu.

- Zostawiali mi miejsce do gry i do rzucania. Wydaje mi się, że byli przekonani, że jak pudłowałem w pierwszej połowie, to tak pozostanie do końca. Może myśleli, że ta niemoc strzelecka spowoduje, że sam przestanę rzucać. Chyba mnie jednak nie znają. Ja przecież nigdy nie przestanę rzucać - powiedział po meczu Turkoglu.

W Madison Square Garden dobrych zawodów nie rozegrał Gortat. Nasz jedynak w NBA spędził na parkiecie ponad 7 minut. W tym czasie zebrał 3 piłki, zablokował 1 rzut i przechwycił 1 piłkę.

Magic nadal mają szansę na zajęcie drugiego miejsca w konferencji wschodniej. Aktualnie mają dwa zwycięstwa straty do bostońskich Celtów, którzy minionej nocy wygrali we własnej hali z Los Angeles Clippers 90:77.

Dogrywka potrzebna była do rozstrzygnięcia spotkania w Rose Garden w Portland, gdzie Trail Blaizers gościli Philadelphię 76ers. W regulaminowym czasie gry było 98:98, a ostatnia akcja należała go gospodarzy. Rzut Brandona Roy’a nie doleciał jednak do kosza i potrzebne były dodatkowe minuty. W nich 76ers nie dali szans gospodarzom wygrywając ostatecznie 114:108.

W ekipie z Philadelphi wielki mecz zagrało trio Andre Miller - Andre Iguadala - Thaddeus Young. Pierwszy zakończył mecz z dorobkiem 27 punktów i 10 zbiórek, a dwaj następni zdobyli po 25 punktów.

Gospodarzom nie pomogła nawet liczba 20 zbiórek w ataku, po których zdobyli 30 punktów z powtórzonych akcji. Oba te wyniki są najwyższe w tegorocznych rozgrywkach dla Trail Blaizers.

Blisko dogrywki było również w stolicy USA, gdzie Wizards podejmowali Chicago Bulls. "Byki", które aktualnie plasują się na ósmej pozycji w konferencji wschodniej, wygrały 101:99. Wizards nie pomógł kolejny bardzo dobry występ Antawna Jamisona, który praktycznie w pojedynkę walczył w końcówce w rywalem.