MP U-20: Wygrane ekip z Wrocławia, Trójmiasto w odwrocie

W Gdyni wystartował finałowy turniej Mistrzostw Polski juniorów starszych, czyli graczy z rocznika `97 i młodszych. W pierwszym dniu zwycięstwa odniosły oba wrocławskie kluby - Śląsk oraz WKK, a także Rosa Radom i Biofarm Basket Junior Poznań.

Dawid Siemieniecki

Rywalizację ośmiu najlepszych ekip w kategorii U-20 mężczyzn rozpoczęły zespoły Śląska Wrocław i KKS Pro-Basket Kutno. Gracze Tomasza Jankowskiego nie pozostawili żadnych złudzeń swoim rywalom, pewnie wygrywając różnicą aż 26 punktów. Wrocławianie mieli w meczu słabszy moment, kiedy pozwolili kutnianom odrobić kilka punktów pod koniec pierwszej połowy, ale to było wszystko, na co swoim oponentom pozwolili.

Do wygranej Śląsk poprowadzili Aleksander Dziewa (15 pkt., 16 zb.) i Jakub Musiał. Ten drugi, choć bardzo długo wchodził w mecz, rozkręcił się na tyle, że pomimo iż punktować zaczął dopiero w połowie drugiej kwarty, dobił do 19 zdobytych "oczek". Niezwykle ciekawy był natomiast drugi mecz w tej grupie, czyli starcie WKK z UKS GIM 92. Tylko w pierwszej kwarcie faworyt grał na miarę oczekiwań. Później do głosu doszli przeciwnicy i mecz się wyrównał.

Zawodnicy z Warszawy mieli nawet swoich rywali na przysłowiowym widelcu. Na 2 minuty i 42 sekundy przed końcem UKS GIM 92 wyszedł na prowadzenie 82:81, ale wtedy 10 punktów zaaplikował im słabo grający do tego momentu Dominik Rutkowski, który na co dzień występuje w pierwszoligowym GTK Gliwice i było po zawodach. Tym niemniej warszawianie pozostawili po sobie świetne wrażenie, gdyż byli bliscy sprawienia sporej niespodzianki.

Co jednak nie stało się w dwóch pierwszych pojedynkach, nastąpiło w meczu nr 3. Trefl Sopot musiał co prawda radzić sobie przeciwko Rosie bez Michała Kolendy i jego młodszego brata Łukasza, ale i tak wydawało się, że jest faworytem. Ale skoro ich nie było, szanse mimo to delikatnie się wyrównały, bo przecież liderem radomian jest Mateusz Szczypiński. No i ostatecznie to Rosa wygrała, ale to nie "Szczypek" poprowadził ją do wygranej, a 18-letni Norbert Ziółko, który w drugiej połowie zdobył swoje wszystkie punkty (15), momentami będąc nie do zatrzymania.

Wśród pokonanych na wyróżnienie zasłużył przede wszystkim 16-letni Sebastian Walda, autor 22 punktów, 8 zbiórek, 5 przechwytów i 3 asyst. Indywidualnie przyćmił Szczypińskiego, ale wygrana powędrowała na konto tego drugiego. Tym samym honoru ekip z Trójmiasta broniło pierwszego dnia Asseco Gdynia. Wiadomym jednak było, że choć zespół wzmocniony został Marcelem Ponitką, to łatwego zadnia miał nie będzie. I tak też było.

Biofarm Basket Junior Poznań wymieniany był już przed turniejem w gronie kandydatów do medalu, co potwierdził od razu pierwszego dnia. Bardzo dobra gra obwodowego kwartetu Szymon Ryżek-Dawid Gruszczyński-Michał Samsonowicz-Wojciech Frąckowiak sprawiła, że Asseco nie miało za wiele do powiedzenia. Nieźle zagrali Karol Kamiński i Michał Kołodziej, ale zabrakło większej pomocy ze strony Ponitki. Gracz ekstraklasowego Asseco został przyćmiony głównie przez doskonale dysponowanego Ryżka, lidera poznaniaków.

Wyniki pierwszego dnia turnieju finałowego MP U-20

Grupa A

Trefl Sopot - KS Rosa-Sport Radom 82:85 (20:21, 27:16, 16:24, 19:24)

Trefl: Walda 22, Majewski 17, Grochowski 14, Ciesielski 12, Burczyk 7, Żmudzki 6, Dylicki 2, Putra 2, Kujtkowski 0.

Rosa: Ziółko 15, Szczypiński 14, Tyszka 14 (10 zb.), Nowik 10, Golus 9, Nowakowski 7, Walski 7, Konrad Dawdo 5, Kołakowski 4, Krakowiak 0, Wątroba 0.

Biofarm Basket Junior Poznań - Asseco Gdynia 78:66 (17:13, 18:15, 16:20, 27:18)

Biofarm: Ryżek 23, Frąckowiak 18, Samsonowicz 16, Gruszczyński 12, Kurpisz 6 (14 zb.), Tomaszewski 3, Krajewski 0, Leszczyński 0.

Asseco: Kamiński 20, Kołodziej 16 (12 zb.), Załucki 13, Ponitka 9, Szulc 6, Itrich 2, Korolczuk 0, Traczyk 0.

Grupa B

Exact Systems Śląsk Wrocław - KKS Pro-Basket Kutno 95:69 (17:16, 32:20, 27:12, 19:21)

Śląsk: Musiał 19, Wysocki 16, Dziewa 15 (16 zb.), Bożenko 12, Żeleźniak 10, Ratajczak 6, Kwaszczuk, Malesa 5, Wilczek 3, Matusiak 2, Sasik 2, Zagórski 0.

KKS: Grzesiowski 14, Stopierzyński 14, Sobczak 13, Pawlak 9, Pogoda 8, Ćwirko-Godycki 7, Łukasiewicz 2, Popławski 2, Drożdż 0, Smakowski 0.

WKK Wrocław - UKS GIM 92 Ursynów Warszawa 95:88 (28:17, 20:26, 24:21, 23:24)

WKK: Rutkowski 19, Uberna 18, Fiedukiewicz 16, Wilk 13, Jędrzejewski 9, Kobel 8, Jodłowski 6, Sewioł 6.

UKS GIM 92: Czyż 21 (12 zb.), Çalişkan 19, Szpyrka 18, Ścibiorek 11, Dziatczuk 9, Rogucki 5, Jęczmień 3, Powierża 2, Mościcki 0, Lewandowski 0.

Kto po pierwszym dniu wydaje się największym faworytem do złota?