MP U-20: Śląsk w blasku złota, 3. miejsce dla Biofarmu

Śląsk Wrocław totalnie zdominował w finałowym meczu Mistrzostw Polski do lat 20 graczy WKK Wrocław, wygrywając 70:57, mecz rozstrzygając już po 30 minutach gry. Brązowe medale zawisły natomiast na szyjach zawodników Biofarmu Basket Junior Poznań.

Dawid Siemieniecki
WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski

Mecze decydujące o medalach podczas finałowego turnieju MP U-20 rozegrane zostały w Gdynia Arena, w której na co dzień swoje mecze rozgrywają koszykarze ekstraklasowego Asseco. Była pewna obawa, że może to mieć jakiś wpływ na skuteczność zespołów, które przecież przez cztery wcześniejsze dni rywalizowali na obiekcie GCS. I w meczu o brąz można było to zauważyć.

Biofarm nagrodzony za emocje, których dostarczał

Nie ma się co oszukiwać - to nie był wielki mecz. Gracze Biofarmu Basket Junior Poznań, którzy we wcześniejszych dniach przyzwyczaili kibiców do pięknej gry, w niedzielę nie mogli odnaleźć swojej skuteczności w rzutach z dystansu, co przecież jest ich wizytówką. W starciu z Rosą nie dobili do choćby 20-procentowej skuteczności w tym aspekcie, choć wcześniej grubo przekraczali 30.

Radomian w tym meczu pogrążyła natomiast ogromna liczba strat (25) oraz ogólnie słaba skuteczność z gry. Co zatem spowodowało w głównej mierze, że to Biofarm Basket Junior wygrał mecz o 3. miejsce w turnieju? Odrobione zadanie domowe! Zespoły te grały już bowiem ze sobą w fazie grupowej i zdecydowanie lepiej zaprezentowali się wtedy gracze Dawida Mazura, którzy wygrali zdecydowanie, a jednym z kluczy do tego było zmiażdżenie Biofarmu w walce na tablicach - 48:24. W niedzielę było inaczej.

To poznaniacy wygrali tę statystykę, zbierając o siedem piłek więcej - 48:41, a prym wiódł zwłaszcza Mikołaj Kurpisz, który zebrał ich aż 19! Ale mecz mimo to miał fragmenty, w których mógł się podobać. Na początku ostatniej kwarty Rosa przegrywała zaledwie trzema punktami, ale od tej chwili totalnie zatraciła skuteczność, dzięki czemu podopieczni Przemysława Szurka nie mieli żadnych problemów z dowiezieniem korzystnego rezultatu do samego końca. Brąz jedzie do Poznania!

o 3. miejsce

Biofarm Basket Junior Poznań - KS Rosa-Sport Radom 63:52 (25:18, 12:14, 12:12, 14:8)

Biofarm: Ryżek 20, Gruszczyński 14, Kurpisz 12 (19 zb.), Samsonowicz 9, Frąckowiak 6, Leszczyński 2, Brociek 0, Krajewski 0, Nowak 0, Tomaszewski 0.

Rosa: Szczypiński 10, Konrad Dawdo 9, Tyszka 7, Ziółko 7, Golus 5, Kołakowski 5, Wątroba 4, Nowakowski 3, Nowik 2, Krakowiak 0, Walski 0, Woźniak 0.

Bez emocji w finale. Śląsk zdominował WKK

Przed finałem wiadomo było natomiast, że złote i srebrne medal pojadą do Wrocławia. I to w zasadzie tyle. Już w fazie grupowej zespoły WKK i Śląska zmierzyły się ze sobą i wówczas dość pewnie wygrali ci pierwsi, dzięki znakomitej w swoim wykonaniu trzeciej odsłonie. W finale przebieg meczu był zupełnie inny. Niemal od początku, może poza kilkoma pierwszymi i ostatnimi akcjami, dominowali gracze Tomasza Jankowskiego.

Do szatni schodzili z 15-punktowym prowadzeniem, jednak musieli mieć w pamięci to, jak pokpili sprawę zaraz po przerwie w czwartkowym pojedynku gupowym. I tym razem takiego błędu nie popełnili. Byli w pełni skoncentrowani i zdołali po 30 minutach gry swoje prowadzenie jeszcze podwyższyć - do 22 "oczek". To już koniec emocji? Niestety tak się stało.

WKK ewidentnie wystrzelał się w półfinałowym starciu z Biofarmem i nie miał żadnych atutów, aby przeciwstawić się w finale Śląskowi. Wielka szkoda... W ostatniej kwarcie zdołał co prawda straty nieco zmniejszyć, ale nie było to już w stanie niczego zmienić.