Euroliga: kolejna wpadka Fenerbahce Stambuł we własnej hali

Może to nie była sensacja, ale na pewno wielka niespodzianka. Baskonia Vitoria w Stambule ograła wicemistrzów Euroligi, ekipę Fenerbahce. Tym samym zawodnicy tureckiego teamu nie sprawili urodzinowego prezentu swojemu trenerowi.

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP/EPA / ADRIAN RUIZ DE HIERRO

Znakomity występ Bogdana Bogdanovicia nie uchronił Fenerbahce od niespodziewanej porażki z ekipą z Baskonii. Aktualni wicemistrzowie Euroligi nie mieli pomysły na zatrzymanie swoich rywali, którzy ostatecznie wygrali 79:74.

Wspomniany Bogdanović dwoił się i troił, żeby to jednak zespół ze Stambułu mógł dopisać kolejne zwycięstwo do swojego konta. Serb zaliczył 26 "oczek", trafiając 9 z 15 rzutów z gry. Rozdał też 8 asyst.

W samej końcówce gospodarze mieli szansę na doprowadzenie do remisu, ale przy stanie 74:77 zza łuku nie trafił Anthony Bennett. Wygraną Baskonii przypieczętował Kim Tillie, a najskuteczniejszym graczem wśród triumfatorów okazał się Shane Larkin - autor 19 punktów.

Swój teren obronili natomiast gracze CSKA Moskwa. Co prawda mecz z Galatasaray długo nie układał się po ich myśli, ale właśnie na takie spotkania ma się w składzie Nando De Colo. Francuz zaliczył 22 punkty, a jego team wygrał ostatecznie stosunkowo pewnie, bo 85:69.

Do małej niespodzianki doszło natomiast w Kownie, gdzie Żalgiris ograł Panathinaikos. Grecy jeszcze po trzech kwartach byli bliżej zwycięstwa, ale decydujące minuty należały do podopiecznych Sarunasa Jasikeviciusa.

W czwartej kwarcie Litwini zdobyli aż 30 punktów (w całym meczu ledwie 64!), dzięki czemu odrobili siedmiopunktową stratę i mogli cieszyć się z ważnego sukcesu.

Po kompromitacji swoim kibicom w końcu trochę radości dali gracze FC Barcelona Lassa. Duma Katalonii wygrała z Uniksem Kazań 70:62, ale wśród rywali brakowało Keitha Langforda, najskuteczniejszego gracza całych rozgrywek.

Wyniki czwartkowych meczów 25. kolejki Euroligi:

CSKA Moskwa - Galatasaray Stambuł 85:69
(De Colo 22, Hines 13, Higgins 12, Jackson 10 - Micov 18, Koksal 13, Pleiss 11, Tyus 10)

Fenerbahce Stambuł - Baskonia Vitoria Gasteiz 74:79
(Bogdanović 26, Datome 10 - Larkin 19, Luz 10)

Żalgiris Kowno - Panathinaikos Ateny 64:58
(Westermann 14, Milaknis 13, Motum 11, Jankunas 11 - Pappas 13, Singleton 11, Bourousis 10)

Maccabi Tel Awiw - EA7 Emporio Armani Mediolan 92:82
(Rudd 17, Iverson 16, Seeley 15, Simpson 11 - Sanders 19, Abass 13, Macvan 12, Cinciarini 10)

FC Barcelona Lassa - Uniks Kazań 70:62 (Perperoglu 13, Claver 12 - Antipov 12, Colom 10)