Start się obronił. Niesamowita pogoń Asseco!

Koszykarze Asseco Gdynia odrobili w czwartej kwarcie 15-punktową stratę do TBV Startu Lublin i doprowadzili do emocjonującej końcówki. W niej swoje zwycięstwo obronili gospodarze, którzy pokonali gdynian 83:79 w meczu 22. kolejki PLK.

Bartosz Seń
Bartosz Seń
Drużyna TBV Start Lublin PAP / Wojciech Pacewicz / Drużyna TBV Start Lublin

Wielki mecz w Lublinie! Zespoły z dołu tabeli PLK bronią się przed spadkami i walczą na całego. TBV Start odniósł już trzecie zwycięstwo z rzędu i wyraźnie oddalił się od dwóch ostatnich miejsc w lidze. Triumf nad Asseco nie przyszedł jednak podopiecznym trenera Davida Dedka łatwo.

Nic nie wskazywało na to, że w tym pojedynku dojdzie do tak emocjonującej końcówki. Asseco, które jeszcze przed przerwą miało 11-punktową przewagę, rozegrało fatalną trzecią kwartę. W tej odsłonie gdynianie trafili do kosza tylko trzykrotnie! Na początku kwarty akcją "dwa plus jeden" popisał się Piotr Szczotka, a na jej finiszu punkty zdobył Przemysław Żołnierowicz, co złożyło się na zaledwie 5-punktowy dorobek Asseco w ciągu 10 minut rywalizacji.

Gdynianie nie byli w stanie trafić do kosza przez blisko osiem minut. W tym czasie gospodarze zdobyli 17 punktów z rzędu, z czego 10 padło łupem Nicka Covingtona i przed ostatnią ćwiartką wygrywali aż 64:49.

Dla polskiego Asseco nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza zaliczył serię 12:0. Trzy celne rzuty z dystansu oddał Filip Matczak, dwie trójki dodał Krzysztof Szubarga i 15-puntkowe prowadzenie Startu zmalało do zaledwie dwóch "oczek".

Na doprowadzenie do remisu gościom zabrakło już czasu. W dodatku bezbłędnie cztery rzuty wolne wykonał w ostatnich sekundach najlepszy strzelec Startu Nick Kellogg (20 punktów, 5 zbiórek, 3 asysty) i zwycięstwo Startu stało się faktem.

To, co przykuło uwagę, to świetna postawa Polaków po obu stronach parkietu. Swój rekord sezonu w postaci 18 punktów ustanowił Mateusz Dziemba. 24-latek spisał się rewelacyjnie szczególnie w pierwszej połowie w której to zdobył 14 ”oczek”, miał 4/5 z gry i 3/3 z dystansu.

Współautor fantastycznej pogoni Asseco, Filip Matczak, w samej czwartej kwarcie zdobył 12 punktów, a łącznie zapisał ich na swoim koncie 24, trafiając 5-krotnie za trzy i dodając do tego 3 zbiórki oraz 4 asysty.

TBV Start Lublin - Asseco Gdynia 83:79 (22:27, 18:17, 24:5, 19:30)

TBV Start: Nick Kellogg 20, Nick Covington 18, Mateusz Dziemba 18, Jason Boone 12, Bartosz Ciechociński 4, Jakub Dłoniak 3, Jarosław Trojan 3, Łukasz Bonarek 3, Doug Wiggins 2, Stefan Balmazović 0, Michał Jankowski 0, Paweł Kowalski 0,

Asseco: Filip Matczak 24, Krzysztof Szubarga 20, Przemysław Żołnierewicz 11, Piotr Szczotka 9, Mikołaj Witliński 7, Marcel Ponitka 5, Filip Put 3, Wojciech Czerlonko 0, Mariusz Konopatzki 0.