Sensacja w Lublinie wisiała w powietrzu. PGE Turów wyrwał rywalowi zwycięstwo na finiszu

Koszykarze z Lublina nadal zaskakują. W sobotę postawili szalenie trudne warunki ekipie PGE Turowa, a mecz przegrali na własne życzenie. Ostatecznie zgorzelczanie triumfowali 68:64.

Łukasz Żaguń
Lublinianie katastrofalnie rozpoczęli rozgrywki w tym sezonie. Przegrali bowiem na starcie osiem meczów z rzędu, a z dwunastu pierwszych pojedynków wygrali zaledwie jeden - z Polpharmą Starogard Gdański. Uchodzili tym samym za absolutnego outsidera ligi. W ostatnim czasie jednak nastąpiło ich gwałtowne przebudzenie.

W krótkim odstępie czasu pokonali silnego beniaminka z Krosna, Polfarmex Kutno, AZS Koszalin i Asseco Gdynia. W poprzedniej kolejce jednak dostali bolesne "lanie" od Anwilu we Włocławku, przegrywając z rywalem aż 77:112. I może właśnie ta porażka nieco uśpiła czujność graczy PGE Turowa, bo trzeba przyznać, że lublinian chyba zlekceważyli. A zwycięstwo rywalowi wydarli w wielkich bólach. Na plus na pewno jednak mogą sobie zapisać to, że pokazali, co to znaczy grać do końca.

Już początek spotkania być dosyć zaskakujący. Po nieco ponad pięciu minutach gry gospodarze mieli bowiem na swoim koncie 9 punktów, a rywale... dwa. Co prawda za sprawą Davida Jacksona goście szybko złapali kontakt z rywalem, ale w dalszym ciągu to gospodarze sprawiali wrażenie bardziej zdeterminowanych. I owa determinacja przyniosła efekty.

W drugiej kwarcie bowiem lublinianie znowu zaczęli ekipie ze Zgorzelca "odjeżdżać". W ataku aktywny był Nick Covington, który skutecznie prezentował się zarówno bliżej kosza jak i na dystansie. Gospodarze mozolnie budowali przewagę, który ni stąd, ni zowąd sięgnęła w trzeciej kwarcie już 19 punktów. W tym momencie wydawało się, że gospodarze pewnie zmierzają po zwycięstwo w tej batalii.

W ostatniej kwarcie w szeregi koszykarzy Startu wkradła się jednak wyraźna nerwowość. Przede wszystkim stracili swoją skuteczność, pudłując na potęgę. Chyba za szybko poczuli, że ten mecz mają już w garści. No i zostali przez zgorzelczan skarceni, a zwłaszcza przez Michała Michalaka, który wziął na swoje barki ciężar gry wtedy, kiedy drużyna go potrzebowała. To właśnie on zdobył osiem ostatnich punktów dla swojego teamu.

TBV Start Lublin - PGE Turów Zgorzelec 64:68 (15:12, 21:14, 21:18, 7:24)

Start: Covington 17, Wiggins 13, Balmazović 10, Kellogg 8, Jankowski 5, Trojan 5, Dziemba 2, Dłoniak 2, Boone 2, Bonarek, Kowalski, Ciechociński.

PGE Turów: Michalak 18, Ikovlev 15, Archibeque 11, Nikolić 7, Brown 5, Carter 7, Jackson 5, Gospodarek, Borowski, Bochno, Lichnowski.