Asseco bez szans z mistrzem Polski. Piąta z rzędu wygrana Stelmetu

Stelmet Zielona Góra wygrał piąty mecz z rzędu w Polskiej Lidze Koszykówki. Mistrzowie Polski pewnie pokonali na wyjeździe Asseco Gdynia 84:64.

Jacek Konsek
PAP / Adam Warżawa

Jedyny niedzielny mecz w Polskiej Lidze Koszykówki nie mógł mieć innego faworyta. Był nim Stelmet Zielona Góra, który choć w premierowej kwarcie przegrywał różnicą 11 punktów, to ostatecznie pewnie pokonał młodzież z Trójmiasta 84:64. Dzięki tej wygranej obrońcy tytułu umocnili się na pozycji lidera, triumfując jednocześnie w piątym kolejnym spotkaniu.

Asseco Gdynia, w swoim stylu, rozpoczęło bez kompleksów i niesamowicie intensywnie. Podopiecznym trenera Frasunkiewicza w pierwszych minutach wychodziło niemalże wszystko. 4/5 za trzy, mnóstwo szybkich kontr, osiem asyst i tylko jedna strata - tak wyglądała gra gdynian. Nic więc dziwnego, że po paru minutach było 24:14 dla gospodarzy, a chwilę potem nawet 28:17.

Jasne było, że taki stan nie będzie trwał przez całe 40 minut. Stelmet wrócił do gry bardzo szybko - drugą odsłonę otworzył serią 15:1 i przejął kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie. Za trzy trafiali Thomas Kelati i Armani Moore, z kolei pod koszem nie było mocnych na czarnogórski duet Dragicević-Djurisić.

Stelmet drugą kwartę wygrał aż 29:10, a w trzeciej Asseco tak osłabło, że z gry trafiło zaledwie raz - na 20 sekund przed końcem tej części trafił spod kosza Witliński. Gdynianie z każdą kolejną minutą coraz słabiej bronili, a dodatkowo nie mieli atutów pod koszem. Goście dominowali w strefie podkoszowej, notując aż 49 zbiórek.

Moore zdobył 15 punktów i siedem zbiórek dla Stelmetu, z kolei Mikołaj Witliński z 19 oczkami i dziewięcioma zbiórkami okazał się najlepszym graczem Asseco. Warto dodać, że Filip Matczak w pierwszym meczu przeciwko swojej byłej drużynie zanotował osiem punktów, cztery asysty i trzy zbiórki.

Asseco Gdynia - Stelmet BC Zielona Góra 64:84 (28:19, 10:29, 11:20, 15:16)

Asseco: Mikołaj Witliński 19, Krzysztof Szubarga 14, Przemysław Żołnierewicz 12, Piotr Szczotka 6, Marcel Ponitka 4, Wojciech Czerlonko 3, Karol Kamiński 3, Łukasz Frąckiewicz 3, Filip Put 0, Bartosz Jankowski 0.

Stelmet: Armani Moore 15, Nemanja Djurisić 13, James Florence 11, Vladimir Dragicević 10, Filip Matczak 8, Thomas Kelati 8, Adam Hrycaniuk 7, Karol Gruszecki 6, Jarosław Mokros 3, Jakub Der 3, Łukasz Koszarek 0, Kamil Zywert 0.