Kamil Łączyński zgasił Ostrów, Anwil wygrał hit PLK!

Anwil Włocławek zakończył serie BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. Na 11 sekund przed końcem trójkę na wagę zwycięstwa trafił Kamil Łączyński, a Anwil pokonał ostatecznie BM Slam Stal 75:71. To było kapitalne widowisko.

Krzysztof Kaczmarczyk
Kamil Łączyński szaleje prowadząc grę Anwilu Włocławek WP SportoweFakty / Kamil Łączyński szaleje prowadząc grę Anwilu Włocławek

Koszykarze Anwilu Włocławek pokazali, dlaczego postrzegani są jako główny pretendent do mistrzostwa Polski. W Ostrowie Wielkopolskim pokonali BM Slam Stal, czego nie dokonał nikt od października 2016 roku. Zdali drugi z rzędu arcytrudny egzamin.

Gdy na niespełna cztery minuty przed końcem meczu zza łuku trafił Łukasz Majewski, ostrowska hala eksplodowała z radości. Stalówka prowadziła wtedy 71:65, a o przerwę musiał prosić Igor Milicić. Ona odmieniła wszystko.

Szybko trójką odpowiedział Nemanja Jaramaz. Po chwili kolejną dołożył Paweł Leończyk i był remis. Gospodarze nie mogli złamać defensywy Rottweilerów, którzy poczuli zapach zwycięstwa. Włocławianie poszli za ciosem, a na 6 sekund przed końcem trójkę po asyście Leończyka trafił Kamil Łączyński i wszyscy w Ostrowie zamarli.

Rzut na dogrywkę miał Szymon Szewczyk, ale piłka nie znalazła drogi do kosza, a to oznaczało wielki sukces Anwilu. To kolejny - po wygranej nad Stelmetem BC Zielona Góra - gigantyczny krok w kierunku pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej.

Samo spotkanie było doskonałą promocją koszykówki, której zabrakło na antenach telewizyjnych. Od początku szybka i dynamiczna gra. Od początku z lekkim wskazaniem na BM Slam Stal. Gospodarze szanowali piłkę (tylko 1 starta w pierwszej kwarcie). Tradycyjnie dużo asyst rozdał Aaron Johnson, a znakomite wejścia z ławki dawał Marc Carter.

To nie wystarczyło, bo Anwil w decydujących minutach zbudował w obronie mur nie do przejścia. Dodatkowo trafił kluczowe rzuty, które dały im 9 kolejną wygraną w PLK.

Ostrowianie ponieśli natomiast pierwszą porażkę po serii 12 triumfów z rzędu. W domu przegrali po raz pierwszy od 29 października.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 71:75 (20:16, 19:22, 20:19, 12:18)

BM Slam Stal: Marc Carter 14, Shawn King 10 (10 zb), Łukasz Majewski 10, Szymon Szewczyk 8, Christo Nikołow 7, Aaron Johnson 6 (10 as), Robert Tomaszek 6, Mateusz Kostrzewski 5, Kamil Chanas 3, Tomasz Ochońko 2.

Anwil: Michał Chyliński 13, Nemanja Jaramaz 10, Kamil Łączyński 9, Josip Sobin 8, James Washington 8, Paweł Leończyk 7, Fiodor Dmitriew 6, Tyle Haws 6, Toney McCray 5, Kacper Młynarski 3, Mateusz Bartosz 0.

Czy Anwil Włocławek zdobędzie w tym sezonie mistrzostw Polski?