Euroliga: sensacyjny piątek, Real i Olympiakos na kolanach!

Tego nie spodziewał się chyba nikt. Koszykarze Olympiakosu Pireus i Realu Madryt przegrali mecze we własnej hali tracąc przewagę parkietu w walce o awans do turnieju Final Four.

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP/EPA / JUANJO MARTIN

Bohaterem meczu w Pireusie został Alex Kirk, który na niespełna minutę przed końcem zapewnił Efesowi bezcenny triumf na gorącym terenie w Pireusie. Gospodarze mieli jeszcze swoje szanse, ale zarówno Kostas Papanikolau, jak i Erick Green nie zdołali już odwrócić losów spotkania.

W Olympiakosie nie zawiedli ci najbardziej doświadczeni. Giorgos Printezis i Vassilis Spanoulis uzbierali po 20 punktów każdy, jednak zabrakło wsparcia drugiej linii.

Po stronie przyjezdnych było zupełnie inaczej. Każdy z 10 zawodników, którzy pojawili się na parkiecie, zapisali przy swoim nazwisku punkty. Kluczową postacią okazał się Bryant Dunston. W swoich statystykach zapisał 16 punktów (5/6 z gry i 6/6 z linii rzutów wolnych), 5 asyst i 4 zbiórki.

Do szoku doszło też w Madrycie, gdzie Real, jedynka po rundzie zasadniczej, musiała uznać wyższość Darussafaki Dogus Stambuł. Królewscy od początku mieli duże problemy. W trzeciej kwarcie co prawda zdołali opanować sytuację, ale decydujące minuty należały do podopiecznych Davida Blatta.

Gracze z Turcji zdecydowanie poprawili defensywę (stracili zaledwie 12 oczek), a w ostatnich sekundach na linii rzutów wolnych nie zawiedli Will Clyburn i Bradley Wanamaker.

Dzięki takim rezultatom walka o Final Four nabiera rumieńców. W innych barach blisko awansu do turnieju finałowego są gracze CSKA Moskwa i Fenerbahce Stambuł, którzy w swoich seriach prowadzą 2:0.