Euroliga: Fenerbahce i CSKA już w Final Four

Aktualny mistrz i wicemistrz Euroligi jako pierwsi zapewnili sobie miejsce w Final Four Euroligi. Zarówno CSKA Moskwa, jak i Fenerbahce Stambuł swoje serie w fazie play-off zakończyli w trzech meczach.

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP/EPA / PANAGIOTIS MOSCHANDREOU

W Fenerbahce Ulkesr Sports Arena fani gospodarzy zgotowali prawdziwe piekło rywalom Panathinaikosu Ateny. Grecy trzymali się dzielnie, ale tylko w pierwszej połowie spotkania.

Gospodarze nie zamierzali wypuścić z rąk tego, co wypracowali sobie w meczach wyjazdowych. Po przerwie szybko dołożyli kilka oczek do swojej przewagi. Ta rosła z minuty na minutę, a ostatecznie podopieczni Zeljko Obradovicia wygrali 79:61.

W tureckim zespole aż sześciu graczy mogło pochwalić się dwucyfrową zdobyczą punktową. Najwięcej, bo 13 oczek, zaliczył Bobby Dixon.

To trzeci z rzędu awans Fenerbahce do Final Four. W 2015 roku w Madrycie zajęli czwarte miejsce, a przed rokiem w Berlinie sięgnęli po tytuł wicemistrzowski.

Zdecydowanie więcej emocji było w Kraju Basków, gdzie ekipa CSKA pokonała po dramatycznym boju Baskonię Vitoria Gasteiz. Obrońcy tytułu w połowie czwartej kwarty zaczęli budować przewagę, która na dwie minuty przed końcem wynosiła 10 punktów.

Wtedy jednak szalone trójki zaczął trafiać Shane Larkin. Na sześć sekund przed końcem gospodarze przegrywali już tylko 88:90, a fatalną stratę popełnił Nando De Colo.

Ostatnia akcja należała do Larkina, jednak ten nie trafił z narożnika. Piłkę zebrał jeszcze Adam Hanga, ale jego próbę rzutu skasował efektownym blokiem Kyle Hines. Nie obyło się w tym wszystkim jednak bez kontrowersji, bowiem wydaje się, że sędziowie powinni odgwizdać faul Nikity Kurbanowa na Larkinie.

Gwizdki jednak milczały, a to wszystko oznaczało triumf aktualnych mistrzów Euroligi i zakończenie całej serii.