Euroliga: CSKA nie obroni tytułu! Olympiakos na finiszu odebrał im triumf w półfinale

Final Four Euroligi rozpoczął się od niespodzianki. Koszykarze CSKA Moskwa prowadzili przez 38 minut półfinałowego starcia z Olympiakosem Pireus. Pomimo tego z triumfu 82:78 cieszyć mogli się rywale z Grecji.

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP/EPA / SEDAT SUNA

Ekipę CSKA zawsze trzeba postrzegać jako faworyta i nie inaczej było tym razem. Podopieczni Dimitrisa Itoudisa sami sobie mogą być jednak winni faktu, że w niedzielę nie zagrają w wielkim finale.

Rosyjski gigant zaczął zgodnie z planem. Nie do zatrzymania był Nando De Colo, potem "pałeczkę" przejął Milos Teodosic. Dwójka wielkich kończyła seryjnie akcje i CSKA prowadziło w drugiej kwarcie nawet 40:30.

Niestety dla siebie po raz kolejny moskwianie w ważnym meczu potrafili roztrwonić przewagę. Rywale z Pireusu zaczęli wybijać ich z rytmu gry i przejęli kontrolę nad tempem pojedynku. Brylował w tym doświadczony Vassilis Spanoulis.

Olympiakos długo gonił, ale nie potrafił złamać rywala. Udało się dopiero w dwóch ostatnich minutach, w których wpadły niesamowicie ważne trójki. Po pierwszej - w wykonaniu Spanoulisa - ekipa z Pireusu objęła prowadzenie 74:73. Po drugiej - kluczowej dla losów meczu - autorstwa Ericka Greena - było 79:76.

Pudło z linii rzutów wolnych Spanoulisa dało nadzieję CSKA na dogrywkę. To samo uczynił jednak Teodosic, a Olympiakos wygrał ostatecznie różnicą czterech oczek.

Duet Teodosic - De Colo uzyskał 39 punktów. Francuz po znakomitym początku, potem nieco zgasł. W całym spotkaniu wykorzystał zaledwie 5 z 16 rzutów z gry. Zabrakło punktów Cory'ego Higginsa.

Doświadczenie ekipy z Pireusu wzięło górę. Czterech graczy zaliczyło dwucyfrowe zdobycze punktowe, a w końcowych sekundach chłodna głowa Spanoulisa zapewniła bezcenny triumf.

W drugim półfinale Final Four Fenerbahce Stambuł zmierzy się z Realem Madryt.

CSKA Moskwa - Olympiakos Pireus 78:82 (18:12, 22:21, 24:27, 14:22)
(Teodosic 23, De Colo 16, Jackson 12 - Spanoulis 14, Printezis 14, Papanikolau 14, Mantzaris 12)

Kto będzie rywalem Olympiakosu w finale?