Polscy koszykarze za granicą

Maciej Lampe walnie przyczynił się do awansu swojej drużyny do półfinału ligi rosyjskiej. W spotkaniu dwóch Polaków Chimki Moskwa z Lampe okazało się lepsze od Lokomotiwu Rostów z Szymonem Szewczykiem. Rozgrywki play off na dobre rozpoczęły się także na czeskich parkietach. Drużyna Roberta Tomaszka, CEZ Nymburk jest już o krok od awansu do najlepszej czwórki.

ROSJA

Maciej Lampe (Chimki Moskwa) - 26 minut, 12 punktów, 4 zbiórki i 3 asysty w wygranym meczu z Lokomotiwem Rostów. Stołeczna drużyna awansowała do półfinału ligi rosyjskiej, gdzie zmierzy się ze Spartakiem Sankt Petersburg. Pierwszy mecz 6 maja na parkiecie w stolicy Rosji.

Szymon Szewczyk (Lokomotiw Rostów) - 27 minut, 13 punktów i 5 zbiórek w przegranym meczu z Chimki Moskwa. Drużyna Polaka przegrała po raz drugi i odpadła z dalszej rywalizacji. W sezonie 2008/2009 Szewczyk rozegrał 24 spotkania, w których notował przeciętnie 12,1 punktu i 5,9 zbiórki. Na parkiecie spędzał średnio 24 minuty w każdym meczu.

HISZPANIA

Michał Ignerski (Cajasol Sewilla) - 16 minut, 6 punktów i 2 zbiórki w przegranym meczu z Regal FC Barcelona. W 30. spotkaniach tego sezonu Ignerski notuje średnio 9,6 punktu i 3,2 zbiórki. Drużyna Polaka z bilansem 10-20 zajmuje 14. miejsce.

Michał Chyliński (Clinicas Rincon, 2 liga) - nie zagrał w przegranym meczu swojej drużyny z Union Baloncesto La Palma. Drużyna Polaka z bilansem 17-14 zajmuje 6. miejsce a Chyliński w 30. spotkaniach zdobywa średnio 10,9 punktu, 2,1 zbiórki i 1,2 asysty.

WŁOCHY

Jakub Wojciechowski (Benetton Treviso) - nie pojawił się na parkiecie w meczu przeciwko Snaidero Udine.

Tomasz Kęsicki (Coopsette Rimini, 2 liga) - 19 minut, 2 punkty, 10 zbiórek, 2 przechwyty i asysta w przegranym meczu z Harem Scafati. Był to ostatni mecz w sezonie zasadniczym. W 30. spotkaniach Kęsicki notował średnio 7,4 punktu, 5,9 zbiórki i 1,9 przechwytu. Drużyna Polaka z bilansem 15-15 zakończyła rozgrywki na 7. miejscu. W pierwszej rundzie play off drużyna Kęsickiego potykać się będzie z Fastweb Casale Monferrato.

Iwo Kitzinger (Seven 2007 Roseto) - 12 minut, 6 przechwytów, 3 asysty i 2 zbiórki w przegranym spotkaniu z Carmatic Pistoia. Drużyna Polaka z bilansem 9-21 zakończyła sezon na ostatnim miejscu w tabeli i spadła do 3. ligi. Reprezentant naszego kraju w 4. meczach zdobywał średnio 5,5 punktu, 5,3 przechwytu, 3,5 asysty i 3,1 zbiórki.

CZECHY

Robert Tomaszek (CEZ Nymburk) - środa: 4 minuty, 2 zbiórki i 2 faule w wygranym meczu z USK Praga. Sobota: 15 minut, 6 punktów, 3 zbiórki i 2 asysty w wygranym meczu z USK Praga. Podopieczni Muliego Katzurina prowadzą 2:0 i są o krok od awansu do kolejnej fazy play off.

Artur Mielczarek (NH Ostrawa) - wtorek: 29 minut, 10 punktów, 3 asysty i przechwyt w przegranym meczu z BK Decin. Sobota: 26 minut, 12 punktów i zbiórka w wygranym spotkaniu z BK Decin. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest remis 1:1. Kolejny mecz we wtorek na parkiecie drużyny BK Decin.

Kordian Korytek (NH Ostrawa) - wtorek: 2 minuty i faul. Sobota: 5 minut, 2 punkty i zbiórka.

Robert Skibniewski (BK Prostejov) - wtorek: 32 minuty, 4 punkty, 8 asyst, 6 zbiórek i przechwyt w wygranym spotkaniu z BK Kondori Liberec. Piątek: 26 minut, 13 punktów, 5 asyst, zbiórka i przechwyt w przegranym meczu z BK Kondori Liberec. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest remis 1:1. Kolejny mecz we wtorek, w Prostejovie.

UKRAINA

Michał Hlebowicki (BC Mikołajów) - wtorek: 24 minuty, 6 punktów, 5 zbiórek i blok w wygranym meczu z Chimikiem Jużnyj. Czwartek: 13 punktów, 2 zbiórki i 2 bloki w przegranym spotkaniu z Chimikiem Jużnyj. Drużyna Polaka przegrała 1:3 i odpadła z dalszej rywalizacji. Hlebowicki w sezonie 2008/2009 rozegrał 31 spotkań, w których zdobywał przeciętnie 9,1 punktu i 4,6 zbiórki. Na parkiecie spędzał średnio 22,5 minuty.