EBLK: olbrzymi krok w stronę utrzymania, Widzew wygrał wojnę z Ostrovią

Solidny rollercoaster z happy endem dla Widzewa Łódź. Walczący o przetrwanie zespół pokonał we własnej hali Ostrovię Ostrów Wlkp. 74:73. W drugim sobotnim meczu Energa Basket Ligi Kobiet InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. wygrał w Sosnowcu.

Krzysztof Kaczmarczyk
koszykarki Widzewa Łódź WP SportoweFakty / Mariusz Radowicz / Na zdjęciu: koszykarki Widzewa Łódź
Widzew musiał pokonać Ostrovię i ostatecznie dopiął swego. Jednopunktowy sukces zapewniła łodziankom Roksana Schmidt, która w ostatniej akcji meczu wykorzystała rzut wolny ustalając jego wynik.

Przyjezdnym nie pomógł kapitalny występ Breanny Lewis. Amerykańska środkowa ostrowianek zakończyła zawody z dorobkiem 30 punktów (12/16 z gry) i 17 zbiórek, z których aż 8 było pod atakowaną tablicą.

To przyjezdne lepiej weszły w mecz, jednak w drugiej kwarcie roztrwoniły swoje dziewięciopunktowe prowadzenie. Łodzianki pierwszą połowę zakończyły serią 19:2 i potem długo kontrolowały wynik prowadząc nawet 62:51 w 29 minucie.

Decydujące fragmenty to pogoń Ostrovii, która ostatecznie była bliska celu. Po akcji 2+ Lewis był remis 73:73, ale ostatecznie to łodzianki mogły cieszyć się z trzeciego triumfu w sezonie.

Cenny sukces z Sosnowca wywiozły akademiczki z Gorzowa Wielkopolskiego. Trener Dariusz Maciejewski zaskoczył startową piątką (na ławce została Miah Spencer, Annamaria Prezelj i Yuliya Rytsikava), a w składzie w ogóle nie było Carolyn Swords.

Pomimo tego przyjezdne rozpoczęły znakomicie, bo od prowadzenia 18:4. Potem było nawet 35:19, ale gospodynie zaczęły odrabiać straty. W trzeciej kwarcie zmalały one do trzech oczek, ale rywalki "odbiły" się i w decydującej części prowadziły nawet 75:59.

Paulina Misiek i Aleksandra Pawlak zaliczyły po 17 punktów, Natalie Hurst dołożyła 15 i 7 asyst. W Zagłębiu Robyn Parks uzbierała 24 oczka i 8 zbiórek. Sosnowiczanki przegrały spotkanie pomimo faktu, że walkę na tablicach wygrały aż 43:31.

Wyniki sobotnich meczów 20. kolejki:

JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. 69:79 (15:22, 25:25, 16:16, 13:16)

Zagłębie: Parks 24, Skrba 14 (12 zb), Stara 11, Siksniute 8 (11 zb), Swanier 6, Fikiel 6, Dobrowolska 0, Urbaniak 0.

AZS: Misiek 17, Pawlak 17, Hurst 15, Szajtauer 10, Rytsikava 7, Spencer 6, Jaworska 4, Stelmach 3, Prezelj 0.

Widzew Łódź - Ostrovia Ostrów Wlkp. 74:73 (13:22, 28:8, 21:27, 12:16)

Widzew: Schmidt 18, Gertchen 14, Paździerska 13, Scheer 10, Harvey-Carr 9, Drop 8, Zapart 2, Zawidna 0, Kudelska 0.

Ostrovia: Lewis 30 (17 zb), Ruljowa 10, Jones 9, Mfoula 9, Motyl 8, Jasnowska 5, Naczk 2, Nowicka 0, Joks 0.