Mistrzostwa świata w koszykówce Chiny 2019. Wenezuela na łopatkach! Doskonałe otwarcie Polaków

Mistrzostwa świata w Chinach rozpoczęliśmy doskonale. Polacy w swoim inaugurującym spotkaniu pewnie pokonali reprezentację Wenezueli 80:69. To arcyważny triumf w walce o awans z grupy.

Krzysztof Kaczmarczyk
Heissler Guillent (z lewej) i Aaron Cel (z prawej) Getty Images / VCG / Na zdjęciu: Heissler Guillent (z lewej) i Aaron Cel (z prawej)
Rozpoczęcie, o jakim wszyscy marzyli. Polacy zagrali mądrze, skutecznie i agresywnie w obronie. To wszystko sprawiło, że podopieczni Mike'a Taylora kontrolowali mecz i zasłużenie wygrali.

Wenezuelczycy weszli w mecz kapitalnie - wykorzystali pierwszych pięć rzutów z dystansu i prowadzili 19:12. Potem jednak na parkiecie pojawił się Michał Sokołowski, a cała nasza drużyna "wskoczyła" ze swoją grą na wyższy poziom.

Polacy nie spanikowali i nie załamywali rąk po serii rzutów rywala. Nadal grali swoje zagęszczając defensywę pod koszem. Sygnał do ataku "trójką" dał A.J. Slaughter, a rywale przestali trafiać zza łuku (do końca pierwszej połowy 0/9 w tym elemencie).

Kapitalne minuty Sokołowskiego, odważnie i skutecznie grający Adam Hrycaniuk  pomogły Polakom zaliczyć serię 14:2, po której Biało-Czerwoni prowadzili już nawet 36:28. Delikatnie nerwowo zrobiło się na starcie drugiej połowy - Wenezuela zaliczyła run 8:0 i przewaga stopniała do trzech "oczek" (47:44).

Kryzys ponownie przełamaliśmy rzutem zza linii 6,75. Nadal znakomity był Sokołowski, a w grze rywali zaczęła pojawiać się frustracja. Decydujące ciosy padły w połowie czwartej kwarty - z dystansu trafili kolejno Adam Waczyński i Aaron Cel. Na tablicy wyników było 73:57, a po stronie Wenezuelczyków nie było już wiary w sukces.

Ostatecznie Sokołowski, który ustalił wynik meczu, zaliczył 16 punktów i 9 zbiórek. Zaledwie "oczko" mniej zaliczył Mateusz Ponitka, a Hrycaniuk dołożył double-double w postaci 10 punktów i 10 zbiórek.

Mądra, spokojna i zespołowa gra. Tempo kontrolował Slaughter, Ponitka i Sokołowski wykorzystywali perfekcyjnie swoją fizyczność. Bohaterów było kilku, każdy dodał swoją cegiełkę do tego ważnego sukcesu w drodze po awans.

Drugi mecz Biało-Czerwoni rozegrają w poniedziałek o godzinie 14:00. Rywalem będą gospodarze, reprezentacja Chin.

Polska - Wenezuela 80:69 (22:24, 22:12, 16:15, 20:18)

Polska: Michał Sokołowski 16, Mateusz Ponitka 15, Adam Waczyński 13, Aaron Cel 12, Adam Hrycaniuk 10 (10 zb), A.J. Slaughter 7, Karol Gruszecki 3, Łukasz Koszarek 2, Damian Kulig 2, Aleksander Balcerowski 0.

Wenezuela: Pedro Chourio 15, Nestor Colmenares 14, Dwight Lewis 12, Michael Carrera 5, Heissler Guilent 5, Gregory Vargas 5, Miguel Ruiz 5, Jhornan Zamora 5, Jose Vargas 2, Anthony Perez 1, Windi Graterol 0.