Mistrzostwa świata w koszykówce. Grupa C. Hiszpania z awansem, Tunezja i Portoryko zagrają o drugie miejsce

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Borja B. Hojas/COOLMedia/NurPhoto / Na zdjęciu: koszykarze reprezentacji Hiszpanii

Hiszpania po zwycięstwie 73:63 nad Portoryko zapewniła sobie awans do drugiej rundy MŚ w koszykówce rozgrywanych w Chinach. Ostatni pojedynek w grupie pomiędzy Tunezją, a Portoryko powinien natomiast zdecydować o tym, kto dołączy do nich w TOP-16.

Tunezja wygrała walkę o życie w grupie C pokonując reprezentację Iranu 79:67. Salah Mejri był nie do powstrzymania w tym spotkaniu, a swoją fantastyczną dyspozycję podkreślił już w pierwszych minutach pojedynku. Tunezja wypracowała sobie bezpieczną zaliczkę nad swoimi rywalami w pierwszej kwarcie i ani przez chwilę nie oddała prowadzenia Irańczykom w późniejszych fragmentach. Mejri - nominalny center - trafił łącznie aż 5 razy z dystansu, a mecz skończył z dorobkiem 22 punktów oraz 15 zbiórek.

Świetnie ofensywę Tunezji prowadził w tym spotkaniu Michael Roll, autor 16 punktów i 5 asyst. Statystyki można określić jako przyzwoite, jednak rozgrywający wyraźnie zaznaczał swoją obecność na parkiecie będąc prawdziwym liderem całego zespołu. Z nim na boisku, Tunezyjczycy byli aż o 20 punktów lepsi od rywali, żaden inny zawodnik w składzie trenera Mario Palmy nie był aż tak efektywny. W szeregach Iranu dwoił się i troił ich najlepszy gracz występujący na co dzień w NBA, Hamed Haddadi, który był bliski zanotowania triple-double. Mecz skończył mając 13 punktów, 11 zbiórek i 8 asyst.

Iran po porażce z Portoryko w pierwszym spotkaniu walczył tak naprawdę o być albo nie być w tych mistrzostwach. Przegrana z Tunezją oznacza, że zakończą oni udział w Chinach najprawdopodobniej z kompletem porażek, bowiem w swoim ostatnim pojedynku zmierzą się z Hiszpanią, jednym z głównych faworytów do złota na tej imprezie. Dla Tunezji natomiast, ostatni pojedynek z Portoryko będzie bezpośrednią batalią o awans do czołowej szesnastki turnieju.

W drugim meczu grupy C, zgodnie z planem, choć nie bez problemów, zwycięstwo odnieśli Hiszpanie, którzy zapewnili sobie dzięki temu awans do drugiej fazy mistrzostw. Reprezentacja Portoryko postawiła bardzo twarde warunki faworytom tego spotkania, przegrywając zaledwie dwoma punktami jeszcze w połowie trzeciej kwarty.

Hiszpanie mieli ogromne problemy z celnością z dystansu, trafiając w całym spotkaniu zaledwie 13 proc. rzutów za trzy punkty. Przewagę uzyskali natomiast pod koszem, gdzie bardzo dobrze radził sobie Marc Gasol. Zawodnik Toronto Raptors zdobył w tym pojedynku 19 punktów i zebrał 7 piłek. Ponownie świetne zawody rozegrał też Ricky Rubio - autor 17 punktów, 8 zbiórek i 4 asyst.

Decydujące rozstrzygnięcia w grupie nastąpią 4 września.