Mistrzostwa świata w koszykówce. Chińczycy na deskach! Wiadomo, z kim zagrają Polacy

Chińczycy nie podnieśli się po porażce z Polakami! W decydującym o awansie meczu gospodarze mistrzostw świata przegrali 59:72 z Wenezuelą i to ekipa z Ameryki Południowej mogła cieszyć się z awansu.

Krzysztof Kaczmarczyk
Zhao Jiwei PAP/EPA / Roman Pilipey / Na zdjęciu: Zhao Jiwei
Szok i niedowierzanie. W Chinach nikt nie dopuszczał do siebie takiego obrotu sprawy. Gospodarze mistrzostw świata już na fazie grupowej zakończyli walkę o tytuł!

Decydujący pojedynek z Wenezuelą od początku nie układał się po myśli Chińczyków, którzy już na przerwę schodzili przegrywając 23:33.

Team z Ameryki do boju prowadzili Heissler Guillent i Dwight Lewis, którzy łącznie zapisali na swoim koncie 21 punktów.

Gdy wydawało się, że Chińczycy po zmianie stron ruszą w pogoń, w ekipie rywala "otworzył się" Nestor Colmenares. Gospodarze długo walili głową w mur, a siedem minut przed końcem spotkania przegrywali już 43:58.

Podopieczni Nan Li zdołali jednak zerwać się do gry, a w końcu aktywny i skuteczny był Yi Jianlian. Trzy minuty przed końcem Chińczycy przegrywali tylko 53:60 i mieli dwa rzuty wolne. Qi Zhou pomylił się jednak dwukrotnie, a Wenezuela za chwilę ponownie prowadziła dwucyfrowo. Sensacja stała się faktem, a Wukesong Sport Center ponownie zalała się ciszą.

Tym samym to Wenezuela obok reprezentacji Polski wywalczyła awans z grupy A do kolejnej fazy. Tam drużyny te rywalizować będą z Argentyną i Rosją.

Wenezuela - Chiny 72:59 (18:10, 15:13, 18:18, 21:18)

Wenezuela: Heissler Guillent 15, Dwight Lewis 13, Gregory Vargas 12, Nestor Colmenares 11, Jhornan Zamora 5, Miguel Ruiz 4, Michael Carrera 4, Luis Bethelmy 3, Jose Vargas 3, Windi Graterol 2, Pedro Chourio 0.

Chiny: Shuo Fang 13, Jiwei Zhao 12, Janlian Yi 11, Qi Zhou 8, Xiaochuan Zhai 5, Zhelin Wang 5, Minghui Sun 2, Rui Zhao 2, Ailun Guo 1, Abudushalamu Abudurexiti 0.