VTB. Joe Thomasson na zwycięstwo, Stelmet Enea BC triumfuje w Saratowie

Duża niespodzianka Stelmetu Enea BC Zielona Góra. Podopieczni Żana Tabaka wygrali swój pierwszy mecz w lidze VTB. Stało się to w Saratowie, gdzie zielonogórzanie zwyciężyli 89:86. Kluczowe akcje kończył Joe Thomasson.

Krzysztof Kaczmarczyk
Joe Thomasson WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Joe Thomasson
Stelmet Enea BC nie był faworytem meczu, ale od początku na tle Avtodoru zielonogórzanie wyglądali naprawdę dobrze, a w końcówce po prostu wykorzystali swoje szanse.

Trzy minuty przed końcem gospodarze prowadzili 85:83 gdy kolejny swój rzut trafił doskonale znany zielonogórzanom Markel Starks.

Końcówka należała jednak do Joe Thomasson, który dwukrotnie wymanewrował całą defensywę rywala. Avtodor miał jeszcze swoje szanse, ale trzypunktowe rzuty Starksa i Rayvonte'a Rice'a nie znalazły drogi do kosza.

Ekipa Żan Tabak tradycyjnie nie byli faworytem, ale widać gołym okiem, że jego drużyna z meczu na mecz gra lepiej. W Saratowie od początku nieźle wyglądała ofensywa Stelmetu, a doskonale dysponowany był przede wszystkim Marcel Ponitka, który ostatecznie z dorobkiem 21 punktów był najskuteczniejszym graczem spotkania.

Avtodor miał więcej zbiórek i asyst, ale nie potrafił w żaden sposób "zgubić" gości. Co więcej to gracze z Winnego Grodu utrzymywali minimalne prowadzenie.

W drugiej połowie skutecznie pod koszem rywali przepychał Tony Meier (15 punktów, 5 asyst i 4 zbiórki), a gospodarze defensywa Stelmetu w końcu znalazła sposób na zatrzymanie Orlando Johnson, który po przerwie zdobył tylko 6 "oczek".

Kluczowe momenty to niesamowita walka pod atakowanym koszem - podopieczni Tabaka zdobyli kilka ważnych punktów z ponowień, a sprawę wykończy Thomasson, który ostatecznie uzbierał 14 "oczek".

Avtodor Saratow - Stelmet Enea BC Zielona Góra 86:89 (25:28, 23,20, 23:26, 15:15)

Avtodor: Orlando Johnson 18, Markel Starks 18, Elgin Cook 13, Nikita Mikhailovskii 11, Rayvonte Rice 7, Isaiah Hicks 7, Alexey Babushkin 6, Anton Kvitkovskikh 3, Mouhammadou Jaiteh 3 (11 zb).

Stelmet Enea BC: Marcel Ponitka 21, Tony Meier 15, Joe Thomasson 14, Drew Gordon 10 (11 zb), Ludvig Hakanson 10, Ivica Radić 9, Jarosław Zyskowski 7, Przemysław Zamojski 3, Łukasz Koszarek 0.