Słońca wróciły z dalekiej podróży

W 4 kolejnym sezonie Phoenix Suns osiągnęło co najmniej 50 wygranych. Minionej nocy podopieczni Mike'a D'Antoniego pokonali we własnej hali Denver Nuggets, mimo że w drugiej kwarcie przegrywali już różnicą 22 punktów! Na wielkie słowa uznania zasługuje duet Amare Stoudemire - Steve Nash, który zapisał na swoim koncie 77 punktów! Tymczasem na bezpieczne, 7 miejsce w Konferencji Zachodniej powróciło Dallas Mavericks, które zwyciężyło na wyjeździe Los Angeles Clippers. Niespodziewanie najlepszym strzelcem Mavs okazał się Jason Kidd, zdobywca 27 punktów.

Jacek Konsek

Schodząc do szatni koszykarze Phoenix otrzymali salwę niezadowolenia i buczenia od ponad 18-tysięcznej widowni w US Airways Center. Nic dziwnego - ich pupile przegrywali 51:70, nie prezentując nic co dawałoby nadzieję na lepszą postawę w dalszej części meczu. Ich 22-punktowa strata była 3 największą w historii klubu, którą udało się zniwelować i ostatecznie wygrać całe spotkanie. Tymczasem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Słońca zaczęły odrabiać straty, szczególnie w ostatniej, nokautującej kwarcie. - Zebraliśmy się w połowie i powiedzieliśmy sobie: walczmy o zwycięstwo. I tak się stało w drugiej połowie - przyznał po meczu Stoudemire. Gospodarze wygrali tę część 46:25 a Amare Stoudemire zdobył wówczas 16 punktów. 25-letni podkoszowy znajduje się ostatnio w wybornej formie, notując przynajmniej 30 punktów w 5 z ostatnich 6 meczów. Dzięki tej wygranej koszykarze z Arizony zrównali się bilansem z Los Angeles Lakers - liderem Pacific Division.

Dallas Mavericks od czasu pozyskania Jasona Kidda nie wygrali żadnego z meczu z drużyną posiadającą dodatni bilans. Od momentu utraty Dirka Nowitzkiego mają również problemy z pokonaniem słabych ekip, takich choćby jak Los Angeles Clippers. Podopieczni Avery'ego Johnsona kontrolowali wydarzenia na parkiecie przez cały mecz, lecz ich przewaga nie była na tyle wysoka, aby zapewnić sobie wygraną wcześniej. Josh Howard po słabych trzech kwartach zmobilizował się wreszcie i zdobył 12 ze swoich 25 punktów w ostatniej części gry. W niej zdziesiątkowani przez kontuzje gospodarze próbowali jeszcze nawiązać walkę, jednak mimo dobrej postawy przede wszystkim Ala Thorntona, zabrakło trochę szczęścia i umiejętności. Kidd zdobył 27 punktów, co jest jego najlepszym wynikiem od czasu przybycia do Dallas.

Wszystko wskazuje na to, że po 9 latach Atlanta Hawks znów awansuje do play off. Minionej nocy Jastrzębie wygrały 4 mecz z rzędu i 8 w ostatnich 10 pojedynkach, pokonując tym razem Memphis Grizzlies. Ich przewaga nad kolejnymi w tabeli New Jersey Nets wynosi już 3 mecze. Goście już w końcówce trzeciej kwarty mieli ogromną przewagę 101:63 a najlepszym graczem na parkiecie był Josh Smith - 26 punktów, 8 zbiórek i 6 asyst. Oprócz niego aż 5 innych zawodników zdobyło co najmniej 12 punktów. Rozstrzygnięcie tego meczu nastąpiło tak naprawdę już pop pierwszej kwarcie, którą podopieczni Mike'a Woodsona wygrali w stosunku 40:19. - Świetnie graliśmy piłką. Dużo podań i rzuty z wolnych pozycji - to wszystko było kluczem do dzisiejszej wygranej - mówił po meczu jeden z liderów Hawks Joe Johnson.