I liga. Mecz na szczycie dla Górnika Trans.eu Wałbrzych. Triple-double w Łańcucie

Górnik Trans.eu to pierwszy zespół, który w tym sezonie wygrał w Słupsku. W meczu na szczycie I ligi koszykarze z Wałbrzycha pokonali STK Czarnych 80:75. Triple-double skompletował natomiast Mariusz Konopatzki z Rawlplug Sokoła Łańcut.

Patryk Neumann
zawodnicy Sokoła Łańcut Materiały prasowe / Na zdjęciu: zawodnicy Sokoła Łańcut
Już tradycyjnie Górnik Trans.eu Wałbrzych bardzo dobrze rozpoczął swoje spotkanie. Po trafieniach Damiana Pielocha i Grzegorza Kulki goście prowadzili 14:5. STK Czarni na chwilę złapali rytm (13:16), ale w pierwszej kwarcie trafili tylko 7/20 prób z gry i po 10 minutach przegrywali 17:23. W kolejnych odsłonach Górnik Trans.eu uciekał, a STK czarni gonili. Gdy gospodarze zbliżali się na niebezpieczną odległość goście zawsze mieli odpowiedź.

Górnik Trans.eu wygrał 80:75 i już za tydzień może zostać liderem I ligi. Dla STK Czarnych była to trzecia porażka w sezonie, a pierwsza u siebie. Gości do sukcesu poprowadził Krzysztof Jakóbczyk, który zdobył 22 punkty. Po 16 "oczek" dołożyli Pieloch i Kulka, który miał także 12 zbiórek. Ważną rolę odegrał też Damian Cechniak (12 punktów i dziewięć zbiórek). Dla gospodarzy 15 punktów, po sześć asyst i zbiórek uzyskał Adrian Kordalski.

Rawlplug Sokół Łańcut po kilku minutach prowadził 16:2. Zetkamę Doral Nysa Kłodzko punktowali Rafał Kulikowski (10) i Bartłomiej Karolak (sześć). Gospodarze bez problemów zwyciężyli 93:69. Taką przewagę wypracowali głównie dzięki rzutom wolnym (29/35 do 10/15) oraz zbiórkom (41:26). Wydarzeniem jednostronnego meczu było triple-double Mariusza Konopatzkiego. Koszykarz Rawlplug Sokoła zdobył 10 punktów, miał też po 11 zbiórek i asyst. Double-double skompletował Kulikowski (16 punktów i 11 zbiórek).

WKK Wrocław zaczął od prowadzenia 13:0. Taka różnica była również na końcu pojedynku z Biofarmem Basket Poznań (74:61). Gospodarze mieli już jednak 25 punktów przewagi. Dla trzeciej drużyny I ligi 26 punktów i 14 zbiórek uzyskał Piotr Niedźwiedzki, a 15 zbiórek miał Jakub Patoka. Dla gości tylko 12 "oczek" rzucił Marcin Flieger. Warto wspomnieć o osłabieniach. WKK grał bez Tomasza Prostaka, a Biofarm Basket bez braci Bręków.

Wielką szansę na zwycięstwo wypuściła w Krośnie Energa Kotwica, która prowadziła nawet 14 punktami, ale przegrała z Miastem Szkła 91:98. Gości z Kołobrzegu mogło w końcówce dopaść zmęczenie, bo cała pierwsza piątka spędziła na parkiecie ponad 30 minut. Jakub Dłoniak zdobył 23 punkty, ale popełnił osiem strat. Wspierali go Bartosz Wróbel (20 punktów) i Nick Madray (18). Dla gospodarzy 22 punkty (8/9 z gry) rzucił Mateusz Kasiński. Rezerwowy podkoszowy potrzebował na to 15 minut. Jak duża to niespodzianka niech świadczy fakt, że we wcześniejszych 11 meczach uzyskał łącznie 19 punktów.

Drugie wyjazdowe zwycięstwo odniosła Timeout Polonia, która wygrała w Pruszkowie 86:80. Koszykarze z Leszna byli lepsi we wszystkich kwartach, choć w każdej minimalnie. To jednak nie oddaje ich przewagi, bo sześć minut przed końcem prowadzili 72:55. Po 18 punktów rzucili Kamil Chanas i Jakub Krawczyk, a Hubert Pabian do 14 "oczek" dodał aż 16 zbiórek i cztery asysty. Elektrobud-Investment ZB był wyraźnie gorszy właśnie w zbiórkach (27:46), co przełożyło się na piątą porażkę z rzędu.

Wyniki sobotnich spotkań 14. kolejki I ligi:

Rawlplug Sokół Łańcut - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 93:69 (28:13, 20:21, 21:21, 24:14)

Rawlplug Sokół: Karolak 19, Klima 16, Kulikowski 16, Czerwonka 12, Zaguła 12, Konopatzki 10, Wieloch 7, Ciechociński 1, Noga 0.

Zetkama Doral Nysa: Madziar 16, Malesa 10, Tomczak 10, Zagórski 10, Nowicki 8, Kutta 6, Bartkowiak 5, Wojciechowski 4, Kowalski 0.

Miasto Szkła Krosno - Energa Kotwica Kołobrzeg 98:91 (26:21, 16:30, 27:23, 29:17)

Miasto Szkła: Kasiński 22, Śpica 19, Dymała 16, Oczkowicz 12, Spała 11, Żmudzki 10, Czujkowski 6, Ciesielski 2, Smarzy 0, Walciszewski 0.

Energa Kotwica: Dłoniak 23, Wróbel 20, Madray 18, Stanios 12, Bodych 9, Kruszczyński 5, Grudziński 2, Janczak 2.

WKK Wrocław - Biofarm Basket Poznań 74:61 (17:13, 22:17, 20:12, 15:19)

WKK: Niedźwiedzki 26, Jędrzejewski 15, Kroczak 13, Koelner 8, Patoka 8, Nowakowski 4, Madejski 0, Matusiak 0, Pułkotycki 0, Sitnik 0, Uberna 0.

Biofarm Basket: Struski 13, Flieger 12, Marek 10, Wiśniewski 7, Smorawiński 6, Rutkowski 4, Tomaszewski 4, Fiszer 3, Krajewski 2, Giżyński 0.

STK Czarni Słupsk - Górnik Trans.eu Wałbrzych 75:80 (17:23, 22:20, 12:19, 24:18)

STK Czarni: Kordalski 15, Fraś 14, Małgorzaciak 14, Janiak 12, Dutkiewicz 8, Pełka 8, Długosz 4, Jakubiak 0, Wyszkowski 0.

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 22, Kulka 16, Pieloch 16, Cechniak 12, Koperski 8, Durski 2, Wróbel 2, Glapiński 1, Zywert 1.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Timeout Polonia 1912 Leszno 80:86 (17:20, 19:20, 16:17, 28:29)

Elektrobud-Investment ZB: Janik 17, Stawiak 15, Sobczak 10, Szczypiński 10, Szwed 10, Kierlewicz 9, Nieporęcki 9, Dalkowski 0.

Timeout Polonia: Chanas 18, Krawczyk 18, Pabian 14, Trubacz 13, Sirijatowicz 9, Sanny 8, Milczyński 6.