I liga. Rosnąca forma STK Czarnych Słupsk. Większe emocje w Tychach i Pruszkowie

Trzecie wysokie zwycięstwo z rzędu odnieśli koszykarze STK Czarnych Słupsk. W 21. kolejce I ligi wygrali z Miastem Szkła Krosno 93:74. Bardziej zacięte spotkania odbyły się w Tychach i Pruszkowie.

Patryk Neumann
zawodnicy STK Czarni Słupsk Materiały prasowe / Na zdjęciu: zawodnicy STK Czarni Słupsk
STK Czarni zrewanżowali się za minimalną porażkę, jakiej doznali w pierwszej rundzie na Podkarpaciu. Miasto Szkła w 2020 roku wygrało tylko jedno z czterech wcześniejszych spotkań, ale nadal plasowało się na szóstym miejscu, dlatego był to jeden z trzech szlagierów tej kolejki. Początek był wyrównany, a goście uzyskali przewagę w połowie drugiej kwarty (35:27).

Kolejne minuty okazały się przełomowe. Gospodarze dzięki Adrianowi Kordalskiemu, Wojciechowi Jakubiakowi i Patrykowi Pełce zdobyli 16 punktów z rzędu. Po zmianie stron krośnianie już się nie pozbierali ulegając aż 74:93.

STK Czarni trafili 13/24 prób z dystansu. Popełnili 10 strat przy 15 rywali i rozdali 27 asyst. Aż sześciu miejscowych koszykarzy miało dwucyfrowy dorobek punktowy. Wojciech Jakubiak zdobył 20 punktów, a Adrian Kordalski do 10 "oczek" dołożył 10 asyst. Dla Miasta Szkła 31 punktów rzucił Marcin Dymała (11/20 z gry w tym 7/10 za trzy). Alan Czujkowski miał 12 "oczek" (5/6).

Po porażce Miasta Szkła na szóste miejsce awansował GKS Tychy, który nie bez problemów pokonał Weegree AZS Politechnikę Opolską 88:84. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 13:2, ale jeszcze w pierwszej kwarcie dali się dogonić. Później 10 "oczek" zapasu miał walczący o utrzymanie beniaminek, ale lepiej finiszował GKS wygrywając ostatnią kwartę 26:16.

Kluczowe znaczenie miały rzuty wolne (32/35 do 18/21). Gospodarze mieli też więcej zbiórek (47:37). Strzelecki pojedynek wygrał Michał Jankowski, który zdobył 21 punktów przy 17 Adama Kaczmarzyka. Double-double skompletowali podkoszowi GKS-u. Przemysław Wrona miał 17 punktów i 11 zbiórek, a dorobek Pawła Zmarlaka to 15 "oczek" i 14 zbiórek. Z rzadką na tym poziomie skutecznością zawody skończył Norbert Kulon - 1/16!

Ósme zwycięstwo w sezonie odniosła Pogoń Prudnik. W Pruszkowie żadna z drużyn nie miała dwucyfrowego prowadzenia. Goście wygrali 75:74 po trafieniu Wojciecha Pisarczyka. Odpowiedzieć próbował jeszcze Mateusz Stawiak, który w całym spotkaniu zdobył 18 punktów. O dwa więcej dla Elektrobud-Investment ZB rzucił January Sobczak, a double-double (17+12) osiągnął Mateusz Szwed. Dla Pogoni 21 punktów uzyskał Tomasz Nowakowski (10/10 z rzutów wolnych) i to on wraz z kolegami cieszył się z cennego sukcesu.

Wyniki sobotnich spotkań 21. kolejki I ligi:

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Pogoń Prudnik 74:75 (14:18, 29:18, 14:19, 17:20)

Elektrobud-Investment ZB: Sobczak 20, Stawiak 18, Szwed 17, Janik 11, Szczypiński 5, Jankowski 2, Cetnar 1, Drewniak 0, Nieporęcki 0.

Pogoń: Nowakowski 21, Suliński 14, Sroka 13, Pisarczyk 12, Mroczek-Truskowski 8, Wieczorek 7, Patryk Garwol 0, Sanny 0.

STK Czarni Słupsk - Miasto Szkła Krosno 93:74 (17:18, 29:21, 25:20, 22:15)

STK Czarni: Jakubiak 20, Dutkiewicz 15, Małgorzaciak 15, Fraś 12, Kordalski 10, Wyszkowski 10, Pełka 9, Długosz 2, Janiak 0.

Miasto Szkła: Dymała 31, Czujkowski 12, Śpica 9, Ratajczak 7, Żmudzki 6, Ciesielski 5, Oczkowicz 3, Jasiński 1, Spała 0, Ziółko 0.

GKS Tychy - Weegree AZS Politechnika Opolska 88:84 (18:18, 21:26, 23:24, 26:16)

GKS: Jankowski 21, Wrona 17, Majka 16, Zmarlak 15, Kędel 8, Woroniecki 5, Kulon 4, Krakowczyk 2, Zawadzki 0.

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 17, Wilk 14, Ochońko 11, Krzywdziński 9, Skiba 8, Szymański 8, Załucki 7, Cichoń 6, Wojciech Leszczyński 4, Maciej Leszczyński 0.