U-20 Gdynia 2009: Polki znów poległy, podsumowanie pierwszego dnia drugiego etapu

Polskie koszykarki musiały w pierwszym meczu drugiego etapu Mistrzostw Europy Koszykarek U-20 uznać wyższość Rosjanek, które okazały się zdecydowanie lepsze. W pozostałych meczach obyło się bez sensacji. Najbardziej o sile faworytek przekonały się Bułgarki, które przegrały z Hiszpankami różnicą aż 51 punktów. Swoje mecze pewnie wygrały również Francuzki i Łotyszki.

W tym artykule dowiesz się o:

Podopieczne Iwony Jabłońskiej rozpoczęły spotkanie od prowadzenia 6:4, ale kolejnych 12 oczek należało do naszych rywalek, które wygrały pierwszą kwartę 19:11. Identycznym wynikiem zakończyła się druga kwarta i po dwudziestu minutach "Sborna" prowadziła już różnicą 16 punktów.

W drugiej części meczu Rosjanki w pełni kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie. Biało-czerwone rzuciły się do odrabiania strat i w czwartej kwarcie zbliżyły się na 9 punktów (58:49). Na tym jednak pogoń Polek się zakończyła, a Rosjanki mogły cieszyć się z kolejnej wygranej w Gdyni.

Najlepszą zawodniczką w polskim teamie była rzucająca INEI AZS Poznań Agnieszka Skobel. Popularny "Skobelek" zapisał w swoich statystykach 12 punktów, 9 zbiórek, 9 przechwytów. Również 12 oczek dla polskiej kadry wywalczyła Ewelina Gala.

Wśród Rosjanek brylowała Nadezda Grishaeva, której w statystykach zapisano 18 punktów, 7 zbiórek i 4 bloki. 14 oczek do dorobku rosyjskiej kadry dorzuciła Elena Pavlova.

- My nie mamy tylko dwóch zawodniczek. Mamy ich 12 i one wszystkie potrafią grać w koszykówkę - mówił po meczu Aleksander Kovalev. - Dzisiaj to właśnie one dwie, Grishaeva i Pavlova, miały swój dzień. Nie oznacza to, że w kolejnych meczach to właśnie one poprowadzą nas do wygranej. Jestem pewny, że pozostałe zawodniczki włączą się do walki o wygrane.

Polska - Rosja 57:69 (11:19, 11:19, 11:14, 24:17)

Polska: A.Skobel 12, E.Gala 12, W.Idczak 7, O.Tomiałowicz 7, A.Kaczmarczyk 7, P.Rozwadowska 6, P.Antczak 4, M.Mićków 2, C.Sosnowska 0, Ż.Durak 0, K.Cymmer 0, M.Kaczmarska 0

Rosja: N.Grishaeva 18, E.Pavlova 14, N.Vieru 9, D.Ezhova 8, Y.Savelyeva 7, R.Galayda 7, E.Selyanina 4, D.Ulyanova 2, E.Chistyakova 0, M.Izotova 0, R.Lenshina 0, M.Shalygina 0

W pozostałych meczach "polskiej" grupy swoją siłę i wysokie aspirację potwierdziły Francuzki. Tym razem "Trójkolorowe" pokonały reprezentantki Litwy 77:57 i nadal zachowały status niepokonanych w gdyńskim turnieju. W trzecim meczu status niepokonanych zachowały również Łotyszki, które nie miały problemów z wygraniem swojego spotkania przeciwko Szwedkom.

W grupie F kolejną demolkę sprawiły swoim rywalkom Hiszpanki. Tym razem bez złudzeń pozostały Bułgarki, który zdołały wywalczyć zaledwie 38 punktów i uległy różnicą aż 51 punktów. Równie pewnie, chociaż nie tak wysokie zwycięstwo, odniosły Serbki. Koszykarki z Bałkanów wygrały 81:56 z Niemkami. Najbardziej zacięty pojedynek stoczyły ze sobą Włoszki i Turczynki. Po niezwykle emocjonującym spotkaniu trzema punktami lepsze okazały się młode koszykarki ze słonecznej Italii.