EBL. Cuda w Toruniu! MKS ograł Polski Cukier, Mazurczak trafił trzy "trójki"

Kto by się spodziewał, że to MKS Dąbrowa Górnicza jako pierwszy zespół wygra w Toruniu z Polskim Cukrem Toruń. Podopieczni Alessandro Magro wygrali 99:94, ale w kuriozalnych okolicznościach stracili Sachę Killeya-Jonesa.

Krzysztof Kaczmarczyk
Jamel Morris, Elijah Wilson WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Jamel Morris, Elijah Wilson
MKS lubi te rejony - najpierw we Włocławku pokonali Anwil, teraz w Toruniu "Twarde Pierniki". Dąbrowianie zagrali bardzo dobre zawody, ale nie byli w stanie cieszyć się z sukcesu...

Przy rozstrzygniętym wyniku w ostatniej sekundzie odpuszczony Sacha Killeya-Jones zdecydował się na wsad. Zamiast tego zaliczył uślizg i gruchnął na parkiet, z którego nie zdołał się podnieść. MKS będzie drżał o zdrowie swojego lidera.

Polski Cukier przystąpił do meczu bez Keyshawna Woodsa, który boryka się z urazem mięśniowym. Dotychczas notował 10,6 punktu, 3,3 zbiórki i 3,2 asysty na mecz. Ta absencja nie powinna mieć jednak znaczenia - torunianie nadal byli faworytem.

I zaczęło się niejako zgodnie z planem. Tempo gry nakręcał Donovan Jackson, a gospodarze odjechali na 12 "oczek" (21:9). MKS zdołał jednak się obudzić, doskonale walczył na atakowanej tablicy i zaczął odrabiać straty. Dąbrowianie dopięli swego tuż przed przerwą - Lee Moore zdobył osiem "oczek" z rzędu i to goście prowadzili schodząc na przerwę.

Po zmianie stron trwała klasyczna wymiana ciosów, ale z biegiem czasu delikatna przewaga zaczęła przesuwać się w stronę MKS-u. Defensywa Polskiego Cukru robiła błędy, a dąbrowianie wykorzystywali je z zimną krwią.

"Twarde Pierniki" w końcu zwarły jednak szeregi, odrobiły pięć punktów straty i trzy minuty przed końcem odzyskały prowadzenie (83:82). Finisz należał jednak do ekipy Alessandro Magro. Ważny rzut z dystansu trafił Moore, a w kolejnej akcji uślizg zaliczył Jackson i MKS zaliczył darmowe punkty.

W końcówce torunianie trafili dwie szalone "trójki", ale przyjezdni nie wypuścili już triumfu z rąk. I pewnie po ostatniej syrenie byłaby wielka euforia, gdyby nie sytuacja Killeya-Jonesa, który po meczu został odwieziony do szpitala.

Andy Mazurczak ma za sobą najlepszy mecz w sezonie - zdobył 18 punktów i rozdał 6 asyst. Co najważniejsze w końcu przełamał się w rzutach zza łuku. W pierwszych siedmiu występach nie wykorzystał żadnej z 20 prób - w środę trafił trzykrotnie przy czterech rzutach.

Polski Cukier Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza 94:99 (27:20, 15:25, 28:24, 24:30)

Polski Cukier: Aaron Cel 23, Damian Kulig 18, Donovan Jackson 18 (10 as), Obie Trotter 17, Bartosz Diduszko 10 (10 zb), Carlton Bragg 6, Aleksander Perka 2, Michał Samsonowicz 0, Marcin Wieluński 0.

MKS: Lee Moore 26, Andy Mazurczak 18, Sacha Killeya-Jones 17 (10 zb), Elijah Wilson 11, Michał Nowakowski 8, Vytenis Cizauskas 8, Marek Piechowicz 5, Michał Ratajczak 4, Konrad Dawdo 2, Michał Kroczak 0, Jakub Motylewski 0.