Koszykówka 3x3. Turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Polacy z jednym zwycięstwem

Polacy w austriackim Grazu walczą o awans na igrzyska olimpijskie w Tokio. Podopieczni trenera Piotra Renkiela po pierwszym dniu mają na swoim koncie jedno zwycięstwo.

Pamela Wrona
Na zdjęciu od lewej: Paweł Pawłowski, Michael Hicks, Przemysław Zamojski, Szymon Rduch Materiały prasowe / Wiktor Unton / Na zdjęciu od lewej: Paweł Pawłowski, Michael Hicks, Przemysław Zamojski, Szymon Rduch
Właśnie rozpoczął się najważniejszy sprawdzian dla koszykarskiej reprezentacji 3x3. Biało-Czerwoni walczą w Grazu o awans na XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Przypomnijmy, że gra toczy się o cztery wolne miejsca, z czego trzy z nich można wywalczyć właśnie w Austrii. Polacy na turniej pojechali w najsilniejszym możliwym składzie.

Kadra Polski w zestawieniu: Szymon Rduch, Paweł Pawłowski, Michael Hicks oraz Przemysław Zamojski na otwarcie turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio pokonała Czechy 17:15! Wynik długo oscylował w granicach remisu. Mimo trudności, słabszej skuteczności, ale i wyrównanej walki, udało się nie ulegać presji, zachować przewagę, pokazując w decydujących momentach atuty w ataku. Wygraną przypieczętował Michael Hicks wykorzystując dwa rzuty wolne w ostatnej minucie.

W drugim starciu Polacy podjęli Mongolię, wyżej notowanego przeciwnika, na którego korzyść była wyższa kwalifikacja, ogranie i doświadczenie. Na początku spotkania kluczowe okazały się rzuty za dwa punkty, choć nie był to wymarzony początek dla obu ekip. Rywale wykorzystywali przewagę fizyczną nad Michaelem Hicksem, ale notowali wówczas słabszą skuteczność. Nadmierna liczba fauli po naszej stronie w pierwszej fazie spotkania niebezpiecznie mogła ustawić końcówkę. W ostatnich minutach zrobiło się nerwowo, gra toczyła się kosz za kosz. Finalnie, Polacy na dwie minuty przed końcem stracili prowadzenie. Mongolia trafiła swój decydujący rzut, wyszarpując zwycięstwo z rąk Polaków. Mecz zakończył się wynikiem 22-18.

Podopieczni trenera Piotra Renkiela po pierwszym dniu turnieju mają na swoim koncie jedno zwycięstwo i jedną porażkę. Już w piątek zmierzą się z Brazylią oraz Turcją.

Harmonogram w fazie grupowej turnieju:

26 maja Polska Czechy - 18:15, Mongolia Polska - 19:30
28 maja Polska Brazylia - 18:15, Turcja Polska - 21:15

Faza pucharowa turnieju (ćwierćfinały i 3 mecze o awans na IO Tokio 2020) odbędzie się 30 maja 2021 r.

Wszystkie transmisje ze spotkań odbędą się za pośrednictwem TVP Sport oraz na oficjalnym kanale FIBA 3x3 na YouTube.

Właściciel Twardych Pierników przemówił! Mówi nam o przyszłości, Mihevcu i Kuligu [WYWIAD]