Lider trzyma się mocno. Wysokie zwycięstwa innych faworytów

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: koszykarze Rawlplug Sokoła Łańcut
WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: koszykarze Rawlplug Sokoła Łańcut

W zaskakującym hicie 5. kolejki Suzuki I ligi długo zanosiło się na niespodziankę. Koszykarze Rawlplug Sokoła Łańcut pozostali jednak niepokonani. To nie był udany dzień dla beniaminków, a wysokie zwycięstwa odnosili faworyci.

W Łańcucie lider podejmował rewelacyjny AZS UMCS Start II Lublin, który zajmował czwartą pozycję. Przez trzy kwarty przeważali goście. Prowadzili nawet 52:42. Od tego momentu jednak oddali inicjatywę, a Rawlplug Sokół pomknął po piąte zwycięstwo w sezonie (83:69). Kluczowa była seria 13:1 z przełomu trzeciej i czwartej kwarty.

Gospodarze trafili 15/35 prób z dystansu, a ich rywale 5/23. Po 16 "oczek" dla Rawlplug Sokoła zdobyli Marcin Nowakowski i debiutujący w ekipie z Podkarpacia Jacek Jarecki (4/6 za trzy). W lubelskiej ekipie po 17 punktów rzucili Bartosz Ciechociński oraz Krzysztof Wąsowicz.

Inne czołowe drużyny Suzuki I ligi wygrały wysoko, ale gościły u zespołów, które jeszcze nie odniosły zwycięstwa. To było trudne zderzenie beniaminków z rzeczywistością zaplecza EBL. AZS AGH Kraków przegrał z WKK Wrocław 53:83. Gospodarze w połowie drugiej kwarty prowadzili 29:22, ale później niewiele zdziałali tracąc nawet 16 "oczek" z rzędu.

Jeszcze wyżej w Zgorzelcu wygrał Górnik Trans.eu Wałbrzych (97:60). PGE Turów trafił tylko 3/25 prób za trzy. Dla gospodarzy 23 punkty i osiem zbiórek uzyskał Cezary Fudziak, a dla gości 21 "oczek" rzucił Szymon Pawlak. Dodał też dziewięć zbiórek.

Trzecie zwycięstwo z rzędu odniosła Kotwica Kołobrzeg. W derbowym pojedynku pewnie pokonała MKKS Żak Koszalin 80:64. Szukający pierwszej wygranej gospodarze zaczęli z animuszem i wypracowali sześć "oczek" przewagi. Od drugiej kwarty inicjatywę przejęli przyjezdni, a po zmianie stron byli wyraźnie lepsi.

Kotwica miała zdecydowanie więcej argumentów. Trafiła 50 proc. prób z gry przy 32 proc. przeciwnika. Popełniła tylko 10 strat, a Żak 19. Ekipa z Koszalina przeważała jedynie w zbiórkach (44:29). Duża w tym zasługa Darrella Harrisa. Podkoszowy do 20 punktów dołożył 16 zbiórek. Dla Kotwicy 22 punkty (4/6 za trzy) rzucił Remon Nelson. Piotr Śmigielski dołożył 16 punktów, siedem asyst i pięć zbiórek, a na parkiecie spędził 40 minut.

Trzeci mecz z rzędu wygrały też Dziki Warszawa, które w derbach były wyraźnie lepsze od Znicza Basket Pruszków (67:48). Goście trafili zaledwie 22 proc. prób z gry. Szczególne problemy mieli z rzutami z dystansu (2/26). Dla porównania Dziki trafiły 8/20 "trójek". Znicz Basket popełnił 20 strat, ale ratował się rzutami wolnymi (20/26) i miał więcej zbiórek (43:35). Double-double skompletowali: Tomasz Żeleźniak (17 punktów i 15 zbiórek), a w Zniczu Basket Łukasz Bodych (15 punktów i 12 zbiórek).

Po zaciętym, wyrównanym meczu cenne wyjazdowe zwycięstwo odniósł GKS Tychy. Wygrał z Miastem Szkła Krosno 74:70. Gospodarze zmarnowali 10 z 24 rzutów wolnych. Mieli 10/37 celnych prób z dystansu, a GKS 6/20. Dla Miasta Szkła 28 punktów i 11 zbiórek uzyskał Santiago Vaulet. Trafił 8/11 prób z gry w tym 7/8 za trzy. Wykorzystał jednak tylko 5/10 rzutów wolnych. GKS do zwycięstwa poprowadzili: Piotr Wieloch (24 punkty) i Radosław Trubacz (17).

Kolejny ofensywny pojedynek rozegrał Księżak. Porażka 95:104 była jednak piątą w sezonie. SKS Starogard Gdański prowadził w Łowiczu 97:80, ale gospodarze zerwali się do odrabiania strat. Nie uratowała ich znakomita egzekucja rzutów wolnych (25/26 przy 5/13 gości). Po 23 punkty zdobyli dla SKS-u Szymon Ryżek i Filip Stryjewski. Obaj mieli identyczną skuteczność - 8/8 za dwa i 2/6 za trzy. Dla Księżaka 23 punkty rzucił Piotr Robak i również trafił 10/14 prób z gry.

Wyniki 5. kolejki Suzuki I ligi:

MKKS Żak Koszalin - Kotwica Kołobrzeg 64:80 (20:15, 16:22, 17:26, 11:17)

MKKS Żak: Harris 20, Dłoniak 10, Tomaszewski 10, Zarzeczny 9, Naczlenis 8, Szewczyk 4, Czubak 3, Czyż 0, Pryć 0, Sewioł 0.

Kotwica: Nelson 22, Śmigielski 16, Pieloch 11, Itrich 7, Jakubiak 7, Kurpisz 6, Chac 3, Wieczorek 3, Wyszkowski 3, Długosz 2.

Miasto Szkła Krosno - GKS Tychy 70:74 (16:16, 12:19, 16:8, 26:31)

Miasto Szkła: Vaulet 28, Jasiński 13, Dawdo 7, Ciesielski 6, Oczkowicz 6, Sobiech 5, Krzywdziński 3, Śpica 2, Zaguła 0.

GKS: Wieloch 24, Trubacz 17, Tyszka 10, Mąkowski 8, Krajewski 6, Koperski 5, Diduszko 2, Stankowski 2, Chodukiewicz 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - AZS UMCS Start II Lublin 83:69 (12:18, 22:21, 21:19, 28:11)

Rawlplug Sokół: Jarecki 16, Nowakowski 16, Struski 14, Pisarczyk 8, Wrona 8, Bręk 7, Czerwonka 6, Szczypiński 4, Kulikowski 2, Lis 2.

AZS UMCS Start II: Ciechociński 17, Wąsowicz 17, Pszczoła 16, Ziółko 8, Nycz 5, Gospodarek 3, Myśliwiec 3, Grzesiak 0, Kępka 0, Wachowicz 0.

Dziki Warszawa - Znicz Basket Pruszków 67:48 (13:14, 16:6, 15:16, 23:12)

Dziki: Żeleźniak 17, Majewski 16, Kuźkow 14, Nowakowski 10, Grochowski 5, Wieluński 3, Kopycki 2, Groth 0.

Znicz Basket: Bodych 15, Uberna 10, Sowa 7, Suliński 7, Kamiński 5, Adamczyk 2, Jasiński 2, Czosnowski 0.

AZS AGH Kraków - WKK Wrocław 53:83 (21:16, 8:20, 12:19, 12:28)

AZS AGH: Rojek 18, Leszczyński 14, Dyrda 4, Fraś 4, Zmarlak 4, Wydra 3, Matyja 2, Zgłobicki 2, Zych 2, Biegoń 0, Pieniążek 0, Pruefer 0.

WKK: Chrabota 16, Koelner 13, Patoka 13, Madray 10, Wilczek 10, Ochońko 8, Prostak 6, Matusiak 5, Wątroba 2, Rosołowski 0.

PGE Turów Zgorzelec - Górnik Trans.eu Wałbrzych 60:97 (11:26, 14:27, 19:20, 16:24)

PGE Turów: Fudziak 23, Marcinkowski 15, Heliński 10, Maciejak 9, Wojtuś 3, Rydarowicz 0, Stępień 0.

Górnik Trans.eu: Pawlak 21, Malesa 17, Dymała 13, Kruszczyński 11, Ratajczak 10, Durski 9, Pabian 8, Cechniak 4, Jakóbczyk 2, Jeziorowski 2.

KS Księżak Łowicz - SKS Starogard Gdański 95:104 (24:26, 29:29, 25:31, 17:18)

Księżak: Robak 23, Kobus 19, Dawdo 13, Motel 13, Stanios 13, Jankowski 10, Fatz 2, Świderski 2, Dylik 0, Kramarz 0.

SKS: Ryżek 23, Stryjewski 23, Tymon Szymański 20, Karolak 17, Sadło 17, Burczyk 2, Kamiński 2, Pietras 0, Albert Szymański 0.