FIBA Americas - dzień 8: Argetyna jedzie na MŚ

Została już tylko jedna przepustka do Turcji. Trzecią drużyną, która wywalczyła awans na MŚ podczas FIBA Americas jest Argentyna. Albicelestes pokonali nie byle kogo, bo Portoryko.

Łukasz Brylski

Od zera do bohatera, tak można w skrócie podsumować występ Argentyny na FIBA Americas. Drużyna, w której prym wiedzie Luis Scola w kiepskim stylu przegrała dwa pierwsze mecze i praktycznie została spisana na straty. Albicelestes wyciągnęli wnioski i zaczęli wygrywać.

Argentyńczycy przypieczętowali awans w stylu najlepszym z możliwych. Po zaciętej końcówce pokonali gospodarzy imprezy Portoryko, które do tego meczu nie przegrało ani razu. Tradycyjnie już świetnie spisywał się Scola (25pkt, 12 zb). Sekundowali mu Pablo Prigioni i Leo Gutierrez.

Po słabszej pierwszej kwarcie przegranej 14-22, Argentyna zabrała się do pracy. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Udane zagrania Gutierreza i Federico Kammerichsa sprawiły, że inicjatywa znalazła się po stronie Albicelestes. W trzeciej odsłonie niewiele się zmieniło. Bezradni gospodarze tracili dystans do rywali, który przed czwartą kwartą wynosił już 12 oczek (52-64). To podrażniło ambicje Portorykańczyków. Rzucili się od odrabiania strat. Na 6,1 sekundy przed końcem Larry Ayuso przymierzył z dystansu i doprowadził do remisu po 78. Kilka sekund później na linii wolnych stanął Prigioni. Wykorzystał obydwie próby i zapewnił zwycięstwo Argentynie.

Sprawa ostatniego miejsca na MŚ rozstrzygnie się w starciu Kanady z Dominikaną.