SKS zdominował wicelidera. Efektowny powrót TBS Śląska

Niespodzianka na zakończenie 29. kolejki Suzuki I ligi. SKS Starogard Gdański wygrał z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych 85:73. We wcześniejszych niedzielnych meczach wysokie zwycięstwa odniosły rezerwy klubów z EBL.

Patryk Neumann
Sebastian Kamiński i Filip Stryjewski WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Sebastian Kamiński i Filip Stryjewski
Po zwycięstwie nad wiceliderem tabeli (bilans 21-7) SKS awansował z 14. na 11. pozycję. Ekipa ze Starogardu Gdańskiego ma 12 zwycięstw i 13 porażek oraz dwa zaległe mecze, które rozegra w kolejne środy.

Kapitalna w wykonaniu gospodarzy była pierwsza połowa. SKS zakończył tę część serią 10 punktów i prowadzeniem aż 47:26. Kociewskie Diabły trafiły 7/15 prób za trzy punkty. Dla porównania Górnik Trans.eu miał 9/34 z gry, a do tego popełnił 11 strat. Na koniec meczu okazało się, że obie drużyny trafiły po 25 rzutów z gry. Różnicę robiły jednak "trójki" - SKS 12/31, a Górnik Trans.eu 3/16.

Przerwa nie odmieniła przyjezdnych, którzy po zmianie stron stracili pięć kolejnych "oczek" i przegrywali 26:52. Rekordowo było 65:34, ale od tego czasu do głosu doszli koszykarze z Wałbrzycha. Na koniec trzeciej kwarty zdobyli dziewięć punktów z rzędu. Decydującą odsłonę SKS otworzył od siedmiu punktów, ale później się zaciął nie radząc sobie z obroną strefową. Goście mieli serię 15 "oczek". W końcówce zbliżyli się na 73:81, ale to wszystko, co zdziałali.

Wynik na 85:73 rzutami wolnymi ustaliło dwóch najlepszych strzelców SKS-u. Szymon Ryżek skończył mecz z 30 punktami i ośmioma zbiórkami, a Filip Stryjewski miał 14 "oczek" i osiem asyst. Dla Górnika Trans.eu po 16 punktów rzucili Marcin Dymała i Jan Malesa. Double-double miał podkoszowy duet. Hubert Pabian uzyskał 11 punktów i 14 zbiórek, a Piotr Niedźwiedzki 12 "oczek" i 10 zbiórek.

GKS Tychy dominował we Wrocławiu przez kilkanaście minut. Goście zaczęli od prowadzenia 11:2. Później było jeszcze 43:30, ale TBS Śląsk przed przerwą odrobił niemal wszystkie straty (46:48). GKS próbował jeszcze ucieczki w trzeciej kwarcie jednak w decydujących 10 minutach nie istniał (23:6) i gospodarze zwyciężyli w tym meczu aż 94:77.

Przyjezdni popełnili aż 24 straty przy 16 przeciwnika. Dla TBS Śląska 19 punktów (6/8 z gry) zdobył Miłosz Góreńczyk. Dwóch koszykarzy skompletowało double-double. Maksymilian Zagórski miał 17 punktów i 10 zbiórek, a Kacper Gordon 11 "oczek" i 10 asyst. Jan Wójcik dołożył 13 punktów (6/8 z gry), a po drugiej stronie 18 "oczek" rzucił Andrzej Krajewski.

Cenne zwycięstwo w rywalizacji o play-offy odniósł też AZS UMCS Start II Lublin, który pokonał PGE Turów Zgorzelec 99:82. Gospodarze już w pierwszej połowie uzyskali 10 "oczek" przewagi (29:19). Rywale odpowiedzieli jednak mocno i po 20 minutach prowadzili 42:41. Później mieli nawet sześć punktów zaliczki, ale w drugiej połowie stracili 58 "oczek" i nie byli w stanie na to odpowiedzieć.

Gospodarze mieli tylko dziewięć strat przy 18 PGE Turowa. Różnicę zrobiły też rzuty wolne (22:8 w tym elemencie). Bartłomiej Pelczar dla AZS UMCS Startu uzyskał 23 punkty i sześć asyst, a Adam Myśliwiec do 22 "oczek" dołożył 12 zbiórek. Trzecim strzelcem z 17 punktami i sześcioma zbiórkami był Karol Obarek. W PGE Turowie 20 punktów, dziewięć zbiórek i siedem asyst miał Adrian Kordalski.

Wyniki niedzielnych spotkań 29. kolejki Suzuki I ligi:

TBS Śląsk II Wrocław - GKS Tychy 94:77 (23:31, 23:17, 25:23, 23:6)

TBS Śląsk: Góreńczyk 19, Zagórski 17, Wójcik 13, Gordon 11, Tomczak 11, Bożenko 7, Marchewka 6, Leńczuk 5, Walski 5.

GKS: Krajewski 18, Wieloch 14, Diduszko 11, Koperski 11, Trubacz 11, Tyszka 7, Stankowski 5, Chodukiewicz 0, Mąkowski 0, Nowak 0, Ziaja 0.

AZS UMCS Start II Lublin - PGE Turów Zgorzelec 99:82 (23:17, 18:25, 28:22, 30:18)

AZS UMCS Start: Pelczar 23, Myśliwiec 22, Obarek 17, Ciechociński 12, Stopierzyński 10, Wąsowicz 6, Barnuś 3, Gospodarek 3, Ziółko 3.

PGE Turów: Kordalski 20, Stawiak 12, Pruefer 9, Traczyk 9, Heliński 8, Marcinkowski 8, Bochno 7, Marek 4, Maciejak 3, Fudziak 2.

SKS Starogard Gdański - Górnik Trans.eu Wałbrzych 85:73 (22:15, 25:11, 18:17, 20:30)

SKS: Ryżek 30, Stryjewski 14, Ćwikliński 13, Burczyk 9, Kierlewicz 9, Sadło 6, Cebula 2, Pietras 2.

Górnik Trans.eu: Dymała 16, Malesa 16, Niedźwiedzki 12, Pabian 11, Durski 8, Cechniak 6, Zywert 4, Jakóbczyk 0, Jeziorowski 0, Kruszczyński 0, Ratajczak 0.