ME: Piotr Małachowski trzeci w kwalifikacjach, dobry występ 800-metrowców

W wieczornej sesji mistrzostw Europy w Zurychu awans do kolejnych faz eliminacji uzyskali m.in. Piotr Małachowski, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski i Artur Kuciapski.

Łukasz Witczyk
W wieczornej sesji pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy jako pierwszy z Polaków do rywalizacji przystąpił jeden z faworytów konkursu rzutu dyskiem - Piotr Małachowski. W kwalifikacjach uzyskał on odległość 64,98 m, co dało trzecią pozycję i awans do finału. O medale mistrzostw Europy walczyć będzie również Robert Urbanek, który rzucił dysk na odległość 63,91 m i zajął siódme miejsce. W kwalifikacjach zwyciężył Niemiec Robert Harting, który rzutem na 67,01 m zdeklasował rywali.
Dwie Polki uzyskały awans do półfinałów biegu na 400 metrów. W gronie tym znalazły się Małgorzata Hołub, która zajęła w kwalifikacjach 10. miejsce (czas 52,00 sek.). Z kolei Justyna Święty sklasyfikowana została na 15. pozycji (czas 52,43 sek.). 17. lokatę zajęła Patrycja Wyciszkiewicz. Polka uzyskała czas 52,73 sek. i niestety odpadła z dalszej rywalizacji. Najlepsza była Ukrainka Olha Zemlyak - 51,16 sek.

Zgodnie z oczekiwaniami bez problemów do półfinałów awansowali polscy 800-metrowcy. Najlepszy z nich był Artur Kuciapski, który uzyskał drugi czas eliminacji. Do zwycięzcy rundy kwalifikacyjnej, Marka Englisha, stracił on zaledwie 0,07 sek. Marcin Lewandowski miał piąty czas, a Adam Kszczot był ósmy.

W kwalifikacjach biegu na 100 metrów mężczyzn odpadł Robert Kubaczyk. Z czasem 10,45 sek. zajął on 26. miejsce. Polakowi do awansu do dalszej fazy zabrakło 0,05 sek. Najlepszy w eliminacjach okazał się Jimmy Vicaut. Francuz na mecie osiągnął czas 10,06 sek.

Na półfinale udział w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy zakończyła Karolina Kołeczek. Specjalizująca się w biegu na 100 metrów przez płotki Polka sklasyfikowana została na 15. miejscu, a na mecie uzyskała czas 13,20 sek. W półfinałach zwyciężyła Tiffany Porter (12,62 sek.).