Diamentowa Liga: Justin Gatlin wygrał wyścig po diament!

Justin Gatlin wygrał bieg na 100m w Brukseli i tym samym zwyciężył też w całym cyklu Diamentowej Ligi. W ostatnim mityngu tego sezonu Amerykanin jednak nie zachwycił.

Łukasz Żaguń

Pod nieobecność Usaina Bolta, Justin Gatlin miał wielką gwiazdą w Brukseli, która porwie publikę w finale "setki". Amerykanin zwyciężył i to właściwie tyle. Publiki bowiem nie porwał, bo czas 9,98s na kolana nie powala, zwłaszcza, że tym sezonie biegał już nawet 9,74.

Wynik Gatlina zapewne mógłby być lepszy, gdyby nie fakt, że falstart w finale biegu na 100m zaliczył Nesta Carter. Jamajczyk został wykluczony z dalszej rywalizacji, a pozostali sprinterzy wystartowali tym samym nieco asekuracyjnie. W tym gronie znalazł się też Gatlin.

Amerykanin był jednak zdecydowanie najlepszy w wyścigu po diament. W całym cyklu zgromadził na swoim koncie 20 punktów i wyprzedził drugiego w klasyfikacji, Franuza Jimmy'ego Vicauta aż o 13 punktów.

Po raz kolejny znakomicie pobiegła też mistrzyni świata z Pekinu, Holenderka Dafne Schippers, która w finale biegu na 200m okazała się zdecydowanie lepsza od Amerykanki Allyson Felix. Mimo zwycięstwa, holenderska sprinterka zajęła jednak drugą lokatę w cyklu Diamentowej Ligi (12 punktów), ustępując właśnie swojej największej konkurentce (12).