Justyna Święty poprawiła rekord życiowy i wygrała bieg na 400 metrów w Hengelo

Justyna Święty wygrała bieg na 400 metrów podczas zaliczanego do cyklu IAAF World Challenge mityngu FBK Games w Hengelo. Polka poprawiła rekord życiowy.

Piotr Ziemka
W sobotę Justyna Święty zajęła drugie miejsce podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego w Szczecinie z wynikiem 51.82. Dzień później Polka przebiegła jedno okrążenie w Hengelo w czasie 51.15 i poprawiła rekord życiowy. Poprzedni jej najlepszy rezultat wynosił 51.62. Drugie miejsce zajęła Kanadyjka Carline Muir (51.65). Trzecia była reprezentantka gospodarzy, Holenderka Lisanne de Witte (51.93).

Rekordzistką Polski w biegu na 400 metrów jest Irena Szewińska (49.28 w 1976 roku). Czas poniżej 51 sekund uzyskała też Genowefa Błaszak (50.70 z 1986 r.). Święty awansowała w tej klasyfikacji na trzecią pozycję.

W skoku wzwyż triumfowała Maria Lasickiene (panieńskie nazwisko Kuczina). Mistrzyni świata z 2015 roku w pierwszej próbie zaliczyła wysokość 204 cm (nowy rekord życiowy) i atakowała później rekord świata Stefki Kostadinowej. Na wysokości 2,10 metra Lasickienie miała trzy strącenia. Czwarta była mistrzyni olimpijska Ruth Beitia (185 cm za pierwszym razem, na 190 cm poprzeczka spadła trzykrotnie).

100 metrów najszybciej przebiegła Dafne Schippers (11.08). Czwartą lokatę zajęła Ewa Swoboda (11.48). Bieg na 1500 metrów wygrała reprezentująca Holandię Sifan Hassan (3:56.15). W skoku w dal najlepszy okazał się Luvo Manyonga z Republiki Południowej Afryki (8,62).

Czy Maria Lasickiene wygra mistrzostwa świata w 2017 roku?