Lekkoatletyczne MP: Popis biegaczek, sensacja w młocie

Złoty medal Wojciecha Nowickiego w rzucie młotem był największą sensacją drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski. Białostoczanin pobił rekord życiowy (80,47 m) i pokonał Pawła Fajdka.

Kamil Kołsut
PAP/EPA
Mistrz świata spalił cztery z sześciu prób, a w najdłuższej mierzonej (78,64) przegrał z Nowickim o blisko dwa metry. Brąz zdobył Arkadiusz Rogowski (66.15).

Panie na minimum

Innymi bohaterkami dnia były panie: Iga Baumgart oraz Angelika Cichocka. Obie sobotnim startem wypełniły minimum na mistrzostwa świata w Londynie.

Baumgart po raz pierwszy w życiu przebiegła 400 metrów w czasie poniżej 42 sekund (51.71) i zdobyła mistrzostwo kraju. Kolejne miejsca zajęły Małgorzata Hołub (51.97) oraz Martyna Dąbrowska (52.37). Cichocka pobiła swój rekord na 800 metrów (2:00.91), w walce o złoto MP pokonując Joannę Jóźwik (2:01.58) i Paulinę Mikiewicz-Łapińską (2:02.96).

Męską rywalizację na 400 metrów wygrał Rafał Omelko (45.67), wyprzedzając Kajetana Duszyńskiego (46.16) i Dariusza Kowaluka (46.40). Na 5000 metrów medale zgarnęli: u panów Krystian Zalewski (13:53.45), Damian Roszko (13:56.52) oraz Szymon Kulka (14:00.58), u pań zaś Katarzyna Rutkowska (15:50.46), Paulina Kaczyńska (15:55.73) i Izabela Trzaskalska (16:03.89).

Faworyci zgodnie z planem

Rosnącą formę dwa tygodnie przed MŚ potwierdził Robert Urbanek (65.29), który w rzucie dyskiem był lepszy wicemistrza olimpijskiego Piotra Małachowskiego (64.44). Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Stój (61.41).

Mistrzostwo kraju w skoku wzwyż zgodnie z oczekiwaniami zdobyła Kamila Lićwinko (1,95 m). Białostoczanka skakała w innej lidze i kiedy konkurs dla niej się zaczął, ostatnia z rywalek go zakończyła. Srebro padło łupem Urszuli Gardzielewskiej (1,82 m), a brąz Pauliny Wal i Anety Rydz (obie 1,78 m).

Rywalizacja w skoku o tyczce była pojedynkiem Kamili Przybyły i Justyny Śmietanki. Zwycięska wyszła z niej ta druga, w trzeciej próbie pokonując wysokość 4,30 m. Przybyła konkurs skończyła chwilę wcześniej (4,20 m). Brąz zdobyła Olga Frąckowiak (4,00 m).

Płotki bez niespodzianek

Złoto w biegu na 400 metrów przez płotki zgarnął Patryk Dobek (49.53), wyprzedzając Jakuba Smolińskiego (50.46) i Roberta Brylińskiego (51.78).

Na tym samym dystansie do minimum na MŚ (56.00) nie dobiegła Emilia Ankiewicz. Zawodniczka AZS AWF Warszawa wyrównała swój najlepszy wynik z tego roku (56.31) i została wicemistrzynią kraju. Tytuł obroniła Joanna Linkiewicz (56.00), a brąz zdobyła Klaudia Żurek (57.79).

Mistrzem Polski w chodzie na 10 kilometrów został Artur Brzozowski (40:05:52), który wyprzedził Jakuba Jelonka (41:10:22) i Damiana Błockiego (41:41:39).

Życiowy Rozmys

Dużą niespodziankę w biegu na 800 metrów sprawił swoim czasem Michał Rozmys. 22-latek o ponad sekundę poprawił rekord życiowy (1:45.70) i otarł się o wypełnienie minimum na MŚ (1:45.60). Młody zawodnik pokonał Artura Kuciapskiego (1:46.28) oraz Grzegorza Kunca (1:49.41).

Na bieżni zabrakło Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego, którzy w niedzielę wystartują w biegu na 1500 metrów. Ten drugi w piątek ustanowił na tym dystansie rekord Polski (3:34.04).

Autor na Twitterze: ZOBACZ WIDEO Iga Baumgart w nowej roli. Piotr Małachowski pod gradobiciem pytań
Czy Wojciech Nowicki zdobędzie medal na MŚ w Londynie?