MŚ Londyn 2017: Wciąż czekamy na medal. Pech Biało-Czerwonych

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / FRANCK ROBICHON / Konrad Bukowiecki to halowy mistrz Europy z 2017 roku

Trzeci dzień lekkoatletycznych mistrzostw świata nie przyniósł pierwszego medalu reprezentacji Polski. Michałowi Haratykowi zabrakło pięciu centymetrów do trzeciego miejsca. O włos udział w finale przegrał natomiast Marcin Lewandowski.

To miał być wielki konkurs. Po eliminacjach wydawało się, że w finale kula pchana przez najlepszych regularnie będzie przekraczać granicę 22 metrów i obejrzymy pasjonującą batalię o medale. Tymczasem tylko zwycięzca - Tomas Walsh przekroczył tę granicę. Srebrny medal wywalczył Joe Kovacs, a trzecie miejsce niespodziewanie zajął Stipe Zunić. Po cichu liczyliśmy na Polaków - Konrada Bukowieckiego i Michała Haratyka. Ten drugi przegrał brąz o pięć centymetrów.

Pierwsze finały tego dnia należały do zawodników i zawodniczek, którzy stanęli na starcie maratonu. Mistrzynią świata została Rose Chelimo z Bahrajnu, drugie miejsce wywalczyła Edna Ngeringwony Kiplagat z Kenii, a trzecie Amerykanka - Amy Cragg. Najlepsza z Polek, Izabela Trzaskalska, ukończyła bieg na 23. miejscu. Wśród mężczyzn triumfował Geoffrey Kipkorir Kirui (Kenia), drugi był Etiopczyk Tamirat Tola, a trzeci reprezentant Tanzanii Alphonce Felix Simbu.

W sesji wieczornej rozstrzygnięty został finał skoku o tyczce kobiet. Zakończył się on dokładnie tak samo, jak rok temu podczas igrzysk w Rio de Janeiro. Zwyciężyła Greczynka Ekaterini Stefanidi, srebro zdobyła Sandi Morris z USA, brązem podzieliły się Robeilys Peinado z Wenezueli i Yarisley Silva z Kuby.

Dzień zakończył pasjonujący finał kobiet w biegu na 100 metrów. Tori Bowie o 0,01 sekundy wyprzedziła Marie-Josee Ta Lou, a brązowy medal zdobyła Dafne Schippers.

3Dafne SchippersHolandia10.96

Na kolejnej stronie zobaczysz podsumowanie występów Biało-Czerwonych -->Krystian Zalewski zajął dopiero dziewiąte miejsce w swojej serii eliminacyjnej 3000 m z przeszkodami i nie pobiegnie w finale. To spore rozczarowanie biorąc pod uwagę formę, jaką w tym sezonie prezentował Polak. W Londynie pobiegł o pięć sekund gorzej od swojego najlepszego wyniku w tym roku.

Z pewnością będziemy liczyć na medal w skoku o tyczce mężczyzn. Polacy postawili pierwszy krok w tę stronę. Paweł Wojciechowski dwa razy był bliski odpadnięcia w eliminacjach, ale zdołał uratować się i wystąpi w finale mistrzostw świata. Problemów z awansem nie miał Piotr Lisek.

Patryk Dobek bardzo pewnie awansował do półfinału MŚ 2017 w biegu na 400 metrów przez płotki. Reprezentant ukończył rywalizację z czasem 49,42 s, co dało mu siódme miejsce w eliminacjach.

Iga Baumgart jako jedyna z Biało-Czerwonych awansowała do półfinału biegu na 400 metrów podczas MŚ w lekkoatletyce. Z rywalizacji na tym etapie odpadły Małgorzata Hołub oraz Justyna Święty, której przygotowania do mistrzostw pokrzyżowała kontuzja.

Małgorzata Hołub: Justyna niech sobie mówi co chce! --> Justyna Święty: Nie będzie mnie w sztafecie --> Iga Baumgart: Miałam chwilę zawahania -->

Marcelina Witek w swojej pierwszej próbie posłała oszczep na odległość 59 metrów. W dwóch pozostałych niestety nie poprawiła tego rezultatu, w efekcie czego zabraknie jej w wielkim finale.

Ewa Swoboda na półfinale zakończyła zmagania sprinterek na lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Utalentowana Polka nie zachwyciła i zajęła ostatnie, ósme miejsce w swoim biegu.

Ewa Swoboda: Nie wiem co z moją nogą -->

Los Swobody w biegu na 400 metrów podzielił Rafał Omelko. Nasz reprezentant nie potrafił nawiązać walki z czołówką i uplasował się na siódmym miejscu. Jego ewentualny awans do finału byłby olbrzymią niespodzianką.

Rafał Omelko: Świat nam odjechał i to okrutne -->

W finale nie będziemy oglądać również Damiana Czykiera. Płotkarz zajął piąte miejsce w swoim półfinale, ale ten etap rywalizacji to i tak dla niego duży sukces. Rok temu w Rio de Janeiro odpadł już w eliminacjach.

Damian Czykier: Nadal nie wiem, na co mnie stać -->

Trzech Polaków wystartowało w półfinałach biegu na 800 metrów. Tylko jeden z nich wystąpi w finale. Adam Kszczot kapitalnie rozegrał swój bieg i jako pierwszy przekroczył linię mety. O wielkim pechu może mówić Marcin Lewandowski, któremu do awansu zabrakło pięciu setnych sekundy.

Adam Kszczot: W Finale powinno być lepiej -->