Mistrzostwa świata sztafet. Złoto dla Polski już w pierwszym finale! Zwycięski duet!

Polski duet - Joanna Jóźwik i Patryk Dobek - zdobył złote medale w biegu rozstawnym 2x2x400 metrów podczas nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet Chorzów 2021.

PZ
Patryk Dobek Newspix / Rafal Rusek / PressFocus / Na zdjęciu: Patryk Dobek
Sztafeta 2x2x400 metrów to pierwsza konkurencja, w której rozdano medale podczas zawodów World Athletics Relays Silesia 2021. W zmaganiach wzięło udział 6 reprezentacji. Na początek pobiegły kobiety. Jako druga do pierwszej strefy zmian dobiegła Joanna Jóźwik. Przed piątą zawodniczką igrzysk olimpijskich 2016 znalazła się Kenijka Naomi Korir.

Patryk Dobek również zakończył swój pierwszy występ na drugiej pozycji, na czele znajdował się wówczas Ferguson Cheruiyot Rotich z Kenii.

Na trzecim, 400-metrowym odcinku, Joanna Jóźwik biegła początkowo tuż za zawodniczką z Kenii, ale na ostatnim zakręcie zaatakowała i zdecydowanie odskoczyła rywalkom na końcowej prostej. Korir poniosła stratę, wyprzedziła ją też Słowaczka Daniela Ledecka. Do końca sztafety pozostawało jeszcze 400 metrów.

Dobek ruszył na ostatnią zmianę jako pierwszy i utrzymał przodownictwo, zdobył złoto dla Polski. Reprezentacja gospodarzy triumfowała z czasem 3:40.92. Para Korir / Rotich uzyskała wynik 3:41.79. Brązowe medale wywalczyła reprezentacja Słowenii - Anita Horvat i Zan Rudolf (3:41.95).

Strata pozostałych duetów do czołowej trójki była wyraźna. Czwarte miejsce zajęła Białoruś: Ilona Welikanowicz oraz Ilja Karnawuchau (3:48.06), piąte Portugalia: Dorothe Evora / Joao Coelho (3:51.69). a szóste Słowacja: Ledecka i Patrik Domotor (3:54.01).

Patryk Dobek wystąpił w finale sztafety 2x2x400 metrów również podczas nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet 2019. Wtedy razem z nim Polskę reprezentowała Anna Dobek (zbieżność nazwisk przypadkowa). W Jokohamie ta para była czwarta.

Anna Łukasiak wreszcie nie na piątym miejscu, ale z medalem! Imponujące zwycięstwo Polki

Czy Joanna Jóźwik zajmie miejsce w czołowej szóstce igrzysk olimpijskich 2021?