IO: Pierwsza wygrana Chorwacji, Koreanki idą za ciosem

W olimpijskim turnieju piłki ręcznej kobiet reprezentacja Chorwacji pokonała Angolę 28:23 (13:11). Drugi mecz na IO w Londynie wygrały Koreanki, które wygrały 25:24 z ekipą Danii.

Paweł Nowakowski

Pierwsze punkty na IO w Londynie wywalczyły reprezentantki Chorwacji. Współgospodynie ME 2014 pokonały Angole 28:23. Bez wątpienia najciekawszym spotkaniem drugiej rundy spotkań była konfrontacja Koreanek z Dunkami. Obie drużyny przed ośmioma laty w Atenach spotkały się w wielkim finale. Wówczas po rzutach karnych triumfowały Dunki, w stolicy Wielkiej Brytanii górą były jednak Koreanki.

Drugie zwycięstwo w fazie grupowej odniosły również Rosjanki. Podopieczne Jewgienija Trefiłowa lekko, łatwo i przyjemnie ograły gospodynie XXX Igrzysk Olimpijskich - Brytyjki, aplikując rywalkom aż 37 bramek.

Sporo dramaturgii przysporzyło spotkanie Francji z Hiszpanią. Przez 3/4 meczu drużyna z Półwyspu Iberyjskiego była stroną przeważającą. Trójkolorowe losy meczu wyrównały dopiero na ostatnie pięć minut. 72 sekundy przed końcową syreną Hiszpanki prowadziły 18:16, lecz nie potrafiły utrzymać przewagi. Decydującą o podziale punktów bramkę zdobyła na siedem sekund przed gwizdkiem Allison Pineau.

Ostrą wymianę ciosów, zwłaszcza w pierwszej odsłonie obejrzeli kibice podczas potyczki Brazylijek z Czarnogórą. Kluczowa dla losów ostatecznego rozstrzygnięcia okazała się 36 minuta. Canarinhos wypracowały sobie 3 bramkową przewagę, której nie oddały do końca spotkania. Dwie minuty przed końcem szczypiornistki z Czarnogóry zniwelowały stratę do jednej bramki (25:26), lecz decydujący cios zadała skrzydłowa Alexandra Nascimento, autorka 8 trafień.

Na zakończenie drugiej rundy spotkań olimpijskiego turnieju piłkarek ręcznych doszło skandynawskiej potyczki pomiędzy Norwegią a Szwecją. Ekipa Trzech Koron mistrzyniom olimpijskim z Pekinu dotrzymywała kroku do 13 minuty. Później z biegiem czasu przewaga Norweżek systematycznie rosła, głównie dzięki kapitalnej postawie w bramce Karin Grimsbo, która po pierwszej odsłonie miała aż 59% skuteczność! (13/22).

Po zmianie stron podopieczne Thorira Hergeirssona utrzymywały bezpieczną zaliczkę. Kiedy na siedem minut przed końcem na tablicy wyników było 22:16 nic nie zapowiadało wielkich emocji. Szwedki ruszyły w szaleńczy pościg (22:20), lecz wysiłek drużyny zmarnowała Linnea Torstensson (6/14) - jej oba rzuty pewnie obroniła Grimsbo. Szwedki by pozostać w grze o ćwierćfinał, muszą w najbliższym meczu pokonać wicemistrzynie świata, Francuzki.

Angola - Chorwacja 23:28 (11:13)
Najwięcej bramek: dla Angoli - Isabel Guialo, Marcelina Kiala - obie po 5, Azenaide Carlos 4; dla Chorwacji - Maja Zebić 9, Andrea Penezić 5, Dijana Jovetić 4.

Korea Południowa - Dania 25:24 (11:10)
Najwięcej bramek: dla Korei Południowej - Hyobi Jo 5, Eun Hee Ryu, Haein Sim - obie po 4; dla Danii - Pernille Larsen 7, Camilla Dalby, Line Jorgensen - obie po 3.

Wielka Brytania - Rosja 16:37 (8:17)
Najwięcej bramek: dla Wielkiej Brytanii - Lyn Byl 5, Holly Lam, Lynn McCafferty - obie po 2; dla Rosji - Emilia Turei, Olga Chernoivanenko - obie po 5, Liudmila Postnova 4.

Francja - Hiszpania 18:18 (7:10)
Najwięcej bramek: dla Francji - Siraba Dembele 6, Raphaelle Tervel 5, Camille Ayglon 2; dla Hiszpanii - Marta Mangue 6, Nely Alberto Begona Fernandez - obie po 3.

Brazylia - Czarnogóra 27:25 (15:16)
Najwięcej bramek: dla Brazylii - Alexandra Nascimento 8, Eduarda Amorim 6, Ana Paula Rodrigues 5; dla Czarnogóry - Katarina Bulatović 5, Jovanka Radicević 4, Ana Dokić 3.

Szwecja - Norwegia 21:24 (9:14)
Najwięcej bramek: dla Szwecji - Linnea Torstensson 6, Johanna Ahlm 5, Ulrika Agren 3; dla Norwegii - Linn Sulland, Linn Koren - obie po 5, Camilla Herrem 4.