IO: Clijsters, Kvitová, Woźniacka i Ivanović grają dalej

W ostatnim poniedziałkowym meczu na korcie centralnym klubu All England w Londynie Karolina Woźniacka pokonała Yaninę Wickmayer (6:4, 3:6, 6:3), awansując do 1/8 finału turnieju olimpijskiego.

Pierwsza konfrontacja obu tenisistek miały miejsce w najlepszym dla obu tenisistek wielkoszlemowym starcie. W półfinale US Open 2009 Karolina Woźniacka pokonała Wickmayer 6:3, 6:3, a następnie w 2011 i 2012 roku wygrała z Belgijką także cztery kolejne mecze (jeden trwał dwa gemy). Dla Dunki to trzeci w tym sezonie turniej na trawie - w Eastbourne i z Wimbledonu odpadła w I rundzie. Była liderka rankingu, obecnie ósma w rankingu, w turnieju olimpijskim gra po raz drugi - w 2008 roku w Pekinie w III rundzie uległa późniejszej triumfatorce Jelenie Dementiewej. Wickmayer (WTA 31) na igrzyskach wystąpiła po raz pierwszy.

Kluczowe dla losów I seta było przełamanie, jakie Woźniacka uzyskała w siódmym gemie. W II partii Wickmayer odebrała Dunce podanie w drugim gemie i nie oddała przewagi do końca. Dla odmiany w decydującej partii to była liderka rankingu objęła prowadzenie 2:0 i do końca nie pozwoliła rywalce odrobić straty. Wickmayer miała swoje szanse (aż pięć) w tasiemcowym piątym gemie (32 rozegrane piłki), ale Woźniacka wybrnęła z opresji obronną ręką. O ćwierćfinał Dunka zmierzy się z byłą piątą rakietą świata Danielą Hantuchovą (WTA 33), którą cztery lata temu pokonała w turnieju olimpijskim w Pekinie.

W walce o ćwierćfinał dojdzie do konfrontacji dwóch były liderek rankingu. Trzykrotna triumfatorka US Open Kim Clijsters (WTA 36) pokonała Carlę Suárez (WTA 44) 6:3, 6:3. Grająca na igrzyskach po raz pierwszy Belgijka po US Open zakończy karierę. Jej kolejną rywalką będzie mistrzyni Rolanda Garrosa 2008 Ana Ivanović (WTA 12), która wygrała z Brytyjką Eleną Baltachą (WTA 105) 6:4, 7:6(5). Jedyne przełamania w tym meczu były w I secie, w którym Serbka od 4:2 straciła dwa gemy, by następnie zdobyć dwa kolejne. Clijsters i Ivanović do tej pory mierzyły się pięć razy i wszystkie mecze powędrowały na konto Belgijki, ale dwa ostatnie po trzysetowych bitwach - w 2011 roku w Miami i w 2012 w Brisbane. Szczególnie pamiętny był ten pierwszy pojedynek, w którym Serbka nie wykorzystała prowadzenia 5:1 oraz pięciu piłek meczowych w III secie.

Mistrzyni Wimbledonu 2011 Petra Kvitová (WTA 6) zwyciężyła Chinkę Shuai Peng (WTA 29) 7:5, 2:6, 6:1. O ćwierćfinał Czeszka zagra z Flavią Pennettą (WTA 19), która wygrała z półfinalistką Wimbledonu 2010 Cwetaną Pironkową (WTA 56) 7:5, 6:1 wracając z 2:4 w I secie. Włoszka grała z Kvitovą pięć razy i trzy razy udało się jej ją pokonać, ale dwa ostatnie ich mecze padły łupem mistrzyni Wimbledonu.