Radosław Kawęcki tuż za podium

Radosław Kawęcki zajął 4. miejsce w finale 200 metrów stylem grzbietowym. Zwyciężył Amerykanin Tyler Clary. Srebrny medal wywalczył Japończyk Ryosuke Irie, brąz dla faworyta wyścigu, Ryana Lochty'ego.

Po pierwszym nawrocie pochodzący z Głogowa Radosław Kawęcki był trzeci. Od startu prowadził główny faworyt do złotego medalu, Amerykanin Ryan Lochte, który z biegiem czasy powiększał przewagę.

Polak walczył dzielnie, lecz walka o medale rozegrała się między dwójką pływaków z USA (Lochte, Clary) i Japończykiem Ryosuke Irie. Na ostatniej długości basenu Lochte zepsuł nawrót, co skrzętnie wykorzystał jego rodak Tyler Clary, zdobywając złoty medal, przy okazji ustanawiając nowy rekord olimpijski - 1:53:41. Na podium duet Amerykanów rozdzielił Japończyk.

Kawęcki z czasem 1:55:59 zajął miejsce tuż za olimpijskim podium wraz z Chińczykiem Fenglin Zhangiem.

Międzyczasy i miejsce Radosława Kawęckiego na poszczególnych długościach 50 m 27.25 - 3 100 m 56.75 - 5 150 m 1:26.11 - 4 200 m 1:55.59 - 4

Wyniki finału pływania - 200 m st. grzbietowym mężczyzn:

1. Tyler Clary (USA) - 1:53:41 RO 2. Ryosuke Irie (Japonia) - 1:53:78 3. Ryan Lochte (USA) - 1:53:94 4. Radosław Kawęcki (Polska) - 1:55:59 -. Fenglin Zhang (Chiny) - 1:55:59 6. Kazuki Watanabe (Japonia) - 1:57:03 7. Yakov Toumarkin (Izrael) - 1:57:62 8. Mitch Larkin (Australia) - 1:58:02