IO: Azarenka wywalczyła brązowy medal

Wiktoria Azarenka zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Londynie. W meczu o trzecie miejsce rozgrywanego na kortach Wimbledonu turnieju Białorusinka pokonała Marię Kirilenko (WTA 15) 6:3, 6:4.

Dla Wiktorii Azarenki, półfinalistki Wimbledonu 2011 i 2012, był to drugi występ na igrzyskach i wywalczyła pierwszy medal - przed czterema laty w Pekinie w III rundzie przegrała z Venus Williams. Białorusinka, która w styczniu w Australian Open zdobyła swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł, w ciągu 88 minut gry zapisała na swoje konto 19 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Urodzona w Mińsku 23-latka wywalczyła dla Białorusi pierwszy w historii olimpijski medal w tenisie. Maria Kirilenko miała 15 piłek bezpośrednio wygranych oraz 21 błędów własnych. 25-latka z Moskwy, która przed miesiącem grała w ćwierćfinale Wimbledonu, w turnieju olimpijskim wystąpiła po raz pierwszy. Rosjanka wyeliminowała m.in. Petrę Kvitovą, a uległa dopiero Marii Szarapowej.

Azarenka, której dzień wcześniej najmniejszych szans nie dała Serena Williams, przełamała Kirilenko od razu w drugim gemie, a gdy Rosjanka z 1:3 wyrównała na 3:3 (wcześniej tenisistka z Moskwy obroniła dwa break pointy w czwartym gemie) natychmiast wróciła do równowagi i zdobywając trzy kolejne gemy (w dziewiątym odparła break pointa) wygrała I seta. W II partii liderka rankingu prowadziła już 3:0 z podwójnym przełamaniem, ale Kirilenko odrobiła straty. Kluczowe okazało się przełamanie, jakie Azarenka uzyskała w siódmym oraz ósmy gem, w którym Białorusinka utrzymała podanie po grze na przewagi. Brązowy medal mistrzyni Australian Open 2012 zapewniła sobie w 10. gemie wykorzystując drugą piłkę meczową.