WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Paraolimpiada: Polscy sportowcy złożyli ślubowanie w Warszawie

101 zawodników reprezentować będzie Polskę w XIV igrzyskach paraolimpijskich. W piątek wieczorem w stolicy sportowcy i ich trenerzy złożyli ślubowanie, a w sobotę odlecą w dwóch grupach do Londynu.
Polska Agencja Prasowa
Polska Agencja Prasowa
Skomentuj 2

Pierwsza Dama Anna Komorowska, która objęła patronatem reprezentację Polski, nie mogła być obecna na uroczystości wręczania nominacji paraolimpijskich, ale skierowała do sportowców list. Podkreśliła w nim, że odnoszone sukcesy pozwalają uwierzyć zawodnikom w siebie i dają dużo radości.

- Miałam już wcześniej możliwość obserwować ich wyczyny i przyznaję, że byłam pod dużym wrażeniem zapału, który towarzyszył sportowcom i udzielał się wszystkim obecnym. Wiem też doskonale, jaki trud trenerski trzeba włożyć w przygotowania do igrzysk, dlatego należy się duży szacunek tym, którzy ćwiczą z zawodnikami. To dzięki ich pracy stają oni na podium - napisała Komorowska.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski przyznał, że przygotowania do igrzysk nie przebiegały tak, jakby sobie tego wszyscy życzyli. Były perturbacje finansowe, które na szczęście zostały przezwyciężone.

- Wiem, że trenerzy robią kalkulacje co do medali. Szacujemy, że liczba trofeów, pomimo trudności w przygotowaniach, powinna być nie mniejsza aniżeli w Pekinie, skąd nasi sportowcy przywieźli 30 medali - powiedział Komołowski.

Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jacek Foks życzył sportowcom zdobycia w Londynie nie tylko medali, ale przede wszystkim pobicia rekordów życiowych. - Oby wasz start był najlepszym występem w dotychczasowej karierze - podkreślił.

Ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnet powiedział, że wbrew temu co się mówi i pisze, to igrzyska w Londynie jeszcze się nie skończyły. - Mam nadzieję, że będziecie mogli poczuć wspaniałą atmosferę, jaką jest nasycony Londyn. Jedziecie i będziecie startować w kraju - kolebce ruchu paraolimpijskiego. Brytyjczycy chcą zdobyć 103 medale. Wy możecie zrobić to samo, czego wam serdecznie życzę - zaznaczył ambasador.

40 lat temu polscy sportowcy niepełnosprawni zadebiutowali w paraolimpiadzie. W 1972 roku w niemieckim Heidelbergu wystartowało 22 zawodników, którzy wywalczyli 33 medale, w tym 14 złotych.

W środę 29 sierpnia na Stadionie Olimpijskim odbędzie się uroczystość otwarcia imprezy. Po widowisku zatytułowanym "Oświecenie" zapłonie znicz. Rywalizacja ponad 4000 sportowców ze 166 krajów w 20 dyscyplinach potrwa do 9 września.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Skomentuj 2
Zgłoś błąd
PAP

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
  • Teken 0
    Na Paraolimpiadę też trzeba zasłużyć.
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • SPARTA 0
    Nie widzę żeby ślubowała nasza reprezentacja w kopaną z Lewandowskim i Fornalikiem. Czyżby się nie łapali nawet na paraolimpiadę?
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)