Artur Waś drugi na 500 metrów w PŚ w Heerenveen! Rusłan Muraszow zwyciężył

Artur Waś zajął drugie miejsce w rywalizacji na 500 metrów podczas zawodów Pucharu Świata w Heerenveen. Zwyciężył Rusłan Muraszow.

Piotr Ziemka
PAP
Artur Waś uczestniczył w trzecim pojedynku mężczyzn na 500 metrów. Jego przeciwnikiem był Jun Ho-Kim. Reprezentant Korei Południowej nie ukończył wyścigu z powodu upadku, który nastąpił dwie sekundy po rozpoczęciu rywalizacji. Polak jechał więc samotnie, uzyskał czas 34.79 i objął prowadzenie. Wyprzedzić go zdołał jedynie Rosjanin Rusłan Muraszow (34.50).

Waś i Muraszow uzyskali ten sam czas otwarcia - 9.64. Lepiej w tej fazie spisał się jedynie Tingyu Gao (9.49). Chińczyk nie stanął jednak na podium, zajął czwartą lokatę. Na szóstej pozycji został sklasyfikowany lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Paweł Kuliżnikow.

Urodzony w 1986 roku Polak, który nie startował podczas zmagań w Harbinie oraz w Nagano, awansował w "generalce" o osiem pozycji - z szesnastej na ósmą. Waś plasuje się więc w kolejnych zawodach coraz wyżej. Rozpoczął od czwartego miejsca w Astanie, dzień później miał tam trzeci rezultat, a w Heerenveen uplasował się przed nim tylko jeden zawodnik.

Waś właśnie w Heerenveen po raz pierwszy znalazł się w czołowej trójce zawodów Pucharu Świata. Dokonał tego w listopadzie 2012 roku, gdy był drugi. Na drugiej pozycji uplasował się tam też w sezonie 2014/2015, gdy trzykrotnie stawał na drugim stopniu podium (wtedy w Heerenveen rozegrano cztery wyścigi PŚ na 500 m mężczyzn).

W grupie B startowało trzech Polaków. Siódmy w tym gronie był Artur Nogal (35.44), dwudziesty Sebastian Kłosiński (35.72), a 21. - Piotr Michalski (35.75).

Przed mężczyznami na dystansie 500 metrów rywalizowały kobiety. Wygrała Japonka Nao Kodaira (37.69). Drugie miejsce zajęła Yu Jing (37.81), a trzecie - Maki Tsuji (37.97). Yu Jing z dorobkiem 452 punktów prowadzi w klasyfikacji łącznej PŚ. Kodaira jest druga ze zdobyczą 400 "oczek".

Kolejne wyścigi na 500 metrów zaliczane do klasyfikacji generalnej PŚ zostaną rozegrane 27 stycznia 2017 roku w Berlinie.