Michał Gruchalski Indywidualnym Mistrzem Polski 2014 w miniżużlu

Zwycięzcą rozegranej w sobotę w Wawrowie szóstej - finałowej rundy Indywidualnych Mistrzostw Polski w klasie 80-125 ccm - z 14 punktami został zawodnik KST Unibax S.A. Toruń - Igor Kopeć-Sobczyński.

Wojciech Ogonowski
O jedno "oczko" wyprzedził on swojego klubowego kolegę Marcina Turowskiego oraz Michała Gruchalskiego z Częstochowy. Dzięki zdobytym w sobotę 13 punktom, nowym Indywidualnym Mistrzem Polski w klasie 80-125 ccm został 16-letni Michał Gruchalski (UśKS Speedway Częstochowa). Dla sympatyków miejscowych miniżużlowców najistotniejsze zapewne jest to, że pozostałe medale pozostały w Wawrowie, gdyż I wicemistrzem Polski został Hubert Czerniawski, zaś II wicemistrzem 11-letni Mateusz Bartkowiak.
Godnym podkreślenia jest fakt, że niespełna 14-letni Hubert Czerniawski swój sukces osiągnął w pierwszym - debiutanckim sezonie rywalizacji w cyklu IMP. Z kolei dla Mateusza Bartkowiaka rok 2014 jest dopiero drugim, a pierwszym pełnym sezonem w IMP.

Z pozostałych zawodników JUST FUN GUKS Speedway Wawrów najlepiej w sezonie 2014 spisał się również debiutujący w rozgrywkach o IMP 11-letni Wojciech Fajfer, który w klasyfikacji końcowej ostatecznie zajął wysoką szóstą lokatę, będąc najmłodszym zawodnikiem w czołowej dziesiątce klasyfikacji mistrzostw.

W finałowych zawodach jednak, zarówno Wojciecha Fajfera, jak i Wojciecha Gomułkę oraz Kamila Pytlewskiego dopadły złośliwości rzeczy martwych, gdyż każdy z nich potracił punkty na skutek defektów. Najpierw Fajfer w drugim wyścigu jadąc pewnie po 2 punkty złapał tzw. "kapcia", ostatecznie dowożąc na metę "zero", następnie Pytlewski w biegu nr 7 miał kłopoty ze skrzynią biegów i nie ukończył wyścigu, jadąc na trzeciej lokacie, a na koniec Gomułce w biegu czternastym zatarł się silnik, kiedy również jechał na punktowanej pozycji.

Największego pecha w sobotnie popołudnie miał jednak sympatyczny Karol Żupiński z Wybrzeża Gdańsk, który w trzecim biegu chcąc ominąć leżących na torze po upadku Mateusza Bartkowiaka i Pawła Tyburskiego, zanotował groźny upadek, po którym lekarz zawodów nie dopuścił go do dalszych startów.

Klasyfikacja - VI runda (FINAŁ) IMP 80-125 ccm:
1. Igor Kopeć-Sobczyński (KST Unibax S.A. Toruń) - 14 (2,3,3,3,3)
2. Marcin Turowski (KST Unibax S.A. Toruń) - 13 (3,3,1,3,3)
3. Michał Gruchalski (UŚKS Speedway Częstochowa) - 13 (3,2,2,3,3)
4. Adrian Bułanowski (KST Unibax S.A. Toruń) - 12 (3,2,3,2,2)
5. Mateusz Bartkowiak (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 11 (3,0,3,3,2)
6. Hubert Czerniawski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 11 (2,1,3,2,3)
7. Marcin Sitarek (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 8 (2,3,2,0,1)
8. Paweł Tyburski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 8 (w,3,2,1,2)
9. Kacper Łobodziński (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 7 (1,2,1,1,2)
10. Wojciech Fajfer (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 6 (0,1,2,2,1)
11. Wojciech Gomułka (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 4 (1,1,1,d,1)
12. Sebastian Borszcz (MKMŻ Rybki Rybnik) - 3 (2,0,0,1,0)
13. Kacper Kłosok (MKMŻ Rybki Rybnik) - 2 (0,2,0,0,0)
14. Mateusz Świdnicki (UŚKS Speedway Częstochowa) - 2 (w,u,w,2,w)
15. Kamil Pytlewski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 2 (1,d,1,0,0)
16. Karol Żupiński (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 0 (u,-,-,-,-)

Bieg po biegu:
1. GRUCHALSKI (46,62), Sitarek, Łobodziński, W.Fajfer
2. BUŁANOWSKI (46,85), Czerniawski, Gomułka, Kłosok
3. BARTKOWIAK (47,62), Borszcz, Żupiński (u/ns), P.Tyburski (w/su)
4. TUROWSKI (45,87), I.Kopeć-Sobczyński, Pytlewski, Świdnicki (w/u4)
5. I.KOPEĆ-SOBCZYŃSKI (45,37), Gruchalski, Czerniawski, Bartkowiak
6. P.TYBURSKI (47,18), Bułanowski, W.Fajfer, Świdnicki (u1)
7. SITAREK (48,35), Kłosok, Pytlewski (d3), Żupiński (ns)
8. TUROWSKI (46,97), Łobodziński, Gomułka, Borszcz
9. BUŁANOWSKI (45,53), Gruchalski, Turowski, Żupiński (ns)
10. CZERNIAWSKI (46,78), W.Fajfer, Pytlewski, Borszcz
11. BARTKOWIAK (46,66), Sitarek, Gomułka, Świdnicki (w/u4)
12. I.KOPEĆ-SOBCZYŃSKI (47,10), P.Tyburski, Łobodziński, Kłosok
13. GRUCHALSKI (49,69), Świdnicki, Borszcz, Kłosok
14. I.KOPEĆ-SOBCZYŃSKI (47,00), W.Fajfer, Gomułka (d3), Żupiński (ns)
15. TUROWSKI (46,22), Czerniawski, P.Tyburski, Sitarek
16. BARTKOWIAK (46,06), Bułanowski, Łobodziński, Pytlewski
17. GRUCHALSKI (46,94), P.Tyburski, Gomułka, Pytlewski
18. TUROWSKI (47,07), Bartkowiak, W.Fajfer, Kłosok
19. I.KOPEĆ-SOBCZYŃSKI (48,06), Bułanowski, Sitarek, Borszcz
20. CZERNIAWSKI (47,30), Łobodziński, Świdnicki (w/u4), Żupiński (ns)

NCD: Igor Kopeć-Sobczyński - 45,37 sek. w 5. wyścigu

Pomiędzy biegami oficjalnymi odbywały się wyścigi pokazowe w klasie 80-125 ccm, podczas których swoje umiejętności (trzeba przyznać, że już spore) zaprezentowali dwaj dziewięciolatkowie - Paweł Trześniewski (MKMŻ Rybki Rybnik) oraz Jacek Fajfer (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów). Po bardzo ciekawych wyścigach i zaciętej rywalizacji, trzykrotnie lepszy okazał się rybniczanin, a jeden raz zawodnik z Wawrowa.

Rywalizowano także w klasie 50 ccm w ramach trzynastej rundy Pucharu Prezesów Polskich Klubów Miniżużlowych, w której zdecydowanie z kompletem 12 punktów zwyciężył zawodnik GKŻ Wybrzeże Gdańsk - Bartosz Tyburski. Drugie miejsce zajął Borys Kopeć-Sobczyński (KST Unibax S.A. Toruń), a trzecie kolega Wiktor Przyjemski z Polonii Bydgoszcz.

Z reprezentantów JUST FUN GUKS Speedway Wawrów najlepiej spisał się Wiktor Wawrzyniak, który zajął szóste miejsce z dorobkiem 8 punktów. Bartek Lewandowski zajął siódmą lokatę, zdobywając sześć "oczek", natomiast jedyna dziewczynka w całej stawce - Weronika Urbańska była dziesiąta, uzyskując 4 punkty.

Klasyfikacja - XIII Runda Pucharu PPKMŻ 50 ccm (Turniej o Puchar Prezesa GUKS Speedway Wawrów):
1. Bartosz Tyburski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 12 (3,3,3,3)
2. Borys Kopeć-Sobczyński (KST Unibax S.A. Toruń) - 10 (1,3,3,3)