Pierwsza linia dla Toyoty! Kubica 13.

Robert Kubica nie powtórzył sukcesu z poprzedniego sezonu i nie wywalczył pole position. To przypadło Jarno Trullemu. Drugie miejsce zajął także kierowca Toyoty - Timo Glock. Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajął Sebastian Vettel. Polski kierowca nie awansował nawet do Q3 i zajął 13. miejsce.

Zgodnie z przewidywaniami kwalifikacje rozpoczęły się przy bardzo wysokiej temperaturze powietrza (38 stopni) i toru (51), większość kierowców dostało więc polecenia, by na okrążeniach wyjazdowych i zjazdowych maksymalnie oszczędzać oraz schładzać silniki.

W tych trudnych warunkach w pierwszej części czasówki najlepiej poradził sobie zwycięzca sprzed tygodnia Sebastian Vettel, nie można tego powiedzieć o drugim kierowcy Red Bull - Marku Webberze, który zajął dopiero 19. miejsce! W czołówce Q1 byli także kierowcy Brawn GP - Jenson Button (4. miejsce) i Rubens Barrichello (5), oraz Jarno Trulli (2), Lewis Hamilton (3) i Kimi Raikkonen (6). Nie bez problemów do Q2 awansował Robert Kubica, w bolidzie którego, przed wyjazdem na ostatnie szybkie okrążenie, zapaliło się wylane przy tankowaniu paliwo. Mechanicy jednak szybko ugasili mały pożar i Polak mógł wyjechać na tor i wykręcić 12. czas. W tej części rywalizację, oprócz Webbera, zakończyli: Sebastien Bourdais, Giancarlo Fisichella, Adrian Sutil i Sebastien Buemi.

W Q2 świetną formę potwierdził Vettel, a tuż zanim uplasowali się kierowcy Toyoty - Timo Glock i Trulli pokazując tym samym, że występ w Chinach był tylko wypadkiem przy pracy. Na kolejnych miejscach znaleźli się Raikkonen, Barrichello i Button. Przed wyjazdem na ostatnie szybkie okrążenie kolejny mały pożar miał Kubica, lecz prawdopodobnie nie to było powodem tego, że Polaka zabrakło w ostatniej części czasówki. Nie mający żadnych poprawek w stosunku do poprzednich wyścigów bolid BMW Sauber pozwolił jedynie na wykręcenie 13. rezultatu, 14. miejsce zajął Nick Heidfeld. Odpadli także: Heikki Kovalainen, Kazuki Nakajima i Nelson Piquet.

W trzeciej części wysoką formę pokazali kierowcy Toyoty. Jarno Trulli wręcz zmiażdżył rywali pokonując drugiego Glocka o niemal 0,3 sekundy, a trzeciego Vettela o prawie 0,6 sekundy. To pierwsze pole position japońskiego zespołu od GP Japonii 2005. Czwarte miejsce zajął Button, a piąte Hamilton pokazując, że McLaren powoli wraca do formy z sezonu 2008.

Wyścig o GP Bahrajnu odbędzie się w niedzielę, początek o godz. 14:00. Portal SportoweFakty.pl zaprasza na relację LIVE z tego wydarzenia.

Aktualizacja: Adrian Sutil został cofnięty na starcie o 3 miejsca za blokowanie Marka Webbera - więcej.