Spektakl w wykonaniu bramkarzy. Olbrzymie emocje w derbach Liverpoolu

Kapitalne widowisko stworzyli piłkarze Evertonu i Liverpoolu w derbach Merseyside. I choć nie obejrzeliśmy ani jednego gola, to - szczególnie w drugiej połowie - świetnych szans z obu stron nie brakowało. Główną rolę odegrali bramkarze.

Tomasz Galiński
Jordan Pickford broni strzał Roberto Firmino PAP/EPA / PETER POWELL / Na zdjęciu: Jordan Pickford broni strzał Roberto Firmino
To były derby jak za dawnych lat. Trochę mniej efektownej gry w piłkę, a zdecydowanie więcej walki. Kibice zgromadzeni na Goodison Park nie mogli się nudzić, ani narzekać na brak emocji, bo zawodnicy Evertonu i Liverpoolu solidnie popracowali na boisku. Jeśli jakiś mecz ma się kończyć wynikiem 0:0, to powinien wyglądać właśnie tak.

Intensywność, wybieganie, wysoki i agresywny pressing, walka. Tego nie brakowało. Można, a nawet trzeba się jednak nieco przyczepić do tzw. walorów artystycznych, ponieważ tych było mimo wszystko mało.

Co prawda w 69. minucie kibice Evertonu oszaleli z radości, bo z bliska piłkę do bramki wpakował Conor Coady, ale po chwili gol nie został uznany, gdyż zawodnik w niebieskiej koszulce był na minimalnym spalonym po mocnym wstrzeleniu piłki przez Neala Maupaya.

Druga połowa była wręcz porywająca. To miła odmiana, bo pierwsza część gry, cóż, po prostu się odbyła. Poza sytuacyjnym strzałem Toma Daviesa w słupek nie można było odnotować absolutnie nic. Liverpool miał dwie wrzutki, po których niecelnie uderzał Darwin Nunez.

Ale po zmianie stron wyglądało to tak, jakby zawodnicy obu drużyn zostali - brzydko mówiąc - spuszczeni ze smyczy. Mieliśmy nieprawdopodobne tempo, szanse z jednej, jak i drugiej strony. Gospodarzy przy życiu utrzymał Jordan Pickford, który w ciągu minuty zanotował trzy fantastyczne interwencje, z kolei o sporym pechu może mówić Luis Diaz, który oddał piękny strzał, jednak trafił zaledwie w słupek. Everton odpowiedział znakomitą kontrą, którą w spektakularnym stylu zmarnował wspomniany wcześniej Maupay. O anulowanym golu wspomnieliśmy, a jeszcze w końcówce błysnął Alisson, który popisał się niezwykle trudną interwencją po strzale rezerwowego Dwighta McNeila.

Emocje były do samego końca. W piątej minucie doliczonego czasu gry w słupek uderzył Mohamed Salah.

Liverpool przegrał już w tym sezonie jedno prestiżowe spotkanie z Manchesterem United i za wszelką cenę chciał uniknąć kolejnej przykrej niespodzianki. I choć trudno nazwać bezbramkowy remis z Evertonem za sukces, to jednak trzeba pamiętać, że mogło się to dla zespołu Juergena Kloppa zakończyć znacznie gorzej.

Everton - Liverpool FC 0:0

Everton: Jordan Pickford - Nathan Patterson, Conor Coady, James Tarkovski, Witalij Mykołenko - Tom Davies (62' Idrissa Gueye), Amadou Onana, Alex Iwobi - Neal Maupay, Demarai Gray, Anthony Gordon (82' Dwight McNeil).

Liverpool: Alisson - Trent Alexander-Arnold (59' James Milner), Joe Gomez, Virgil van Dijk, Kostas Tsimikas (59' Andrew Robertson) - Harvey Elliott (80' Joel Matip), Fabinho, Fabio Carvalho (46' Roberto Firmino) - Mohamed Salah, Darwin Nunez (80' Diogo Jota), Luis Diaz.

Żółte kartki: Onana, Pickford (Everton) oraz van Dijk, Fabinho (Liverpool).

Sędzia: Anthony Taylor.

Kosta Runjaić zadowolony po meczu z Radomiakiem. "Wycisnęliśmy ten mecz jak cytrynę"