Piłkarz Rakowa zapewnił awans w Lidze Narodów. Katastrofa w obronie rywali

Reprezentacja Łotwy najlepsza w grupie dywizji D. W ostatnim meczu zremisowała 1:1 z Andorą, a jedynego gola dla niej strzelił Vladislavs Gutkovskis, który wykorzystał ogromny błąd przeciwników.

Vladislavs Gutkovskis WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Vladislavs Gutkovskis
W podstawowym składzie Łotwy zagrali Kristers Tobers i Vladislavs Gutkovskis. Ponadto podstawowym bramkarzem zespołu z nadbałtyckiego kraju jest Pavels Steinbors, który przed sezonem przeniósł się z Jagiellonii Białystok do RFS Ryga. Z powodu korzystnego bilansu meczów bezpośrednich z Mołdawią, Łotwa potrzebowała do awansu minimum remisu. Historia spotkań podpowiadała, że nie będzie to trudne zadanie, ponieważ goście są niepokonani w meczach z Andorą.

Pierwsza połowa meczu była bezbarwna. Jedyne celne uderzenie oddali Łotysze, mający zarazem przewagę w posiadaniu piłki, ale nie pokonali nim bramkarza. W końcu, zamiast goli, posypały się żółte kartki i drużyny zeszły do szatni przy wyniku 0:0.

Gol na 1:0 dla lidera grupy padł w 50. minucie. Piłka trafiła do Vladislavsa Gutkovskisa od Raimondsa Krollisa, a ten znalazł metodę na pokonanie strzałem Ikara Alvareza. Zadanie nie było trudne, ponieważ gospodarze byli w kompletnej rozsypce po katastrofalnym wyprowadzeniu piłki. Gracz Rakowa Częstochowa zdobył piątą bramkę w szóstym meczu i jest najskuteczniejszym graczem w najniższej dywizji Ligi Narodów.

Andora nie pozwoliła przeciwnikom na zwycięstwo i w 88. minucie doprowadziła do remisu 1:1 strzałem Alberta Rojasa. W tych okolicznościach jednego gola zabrakło gospodarzom do pozbawienia Łotwy awansu, ale nie potrafili go zdobyć.

Możliwość wyprzedzenia w tabeli Łotyszy miała do niedzieli Mołdawia, ale warunkiem była ich porażka. Sama zagrała w Kiszyniowie z Liechtensteinem i zwyciężyła 2:0 dzięki strzałom Victora Stiny w doliczonym czasie.

Tym samym w dywizji C zagra w następnej edycji Łotwa, która odniosła cztery zwycięstwa w sześciu meczach, raz zremisowała i raz została pokonana.