Hit dla Valencii, podział punktów w Brukseli

W meczach 2. kolejki fazy grupowej Ligi Europejskiej UEFA nie zabrakło emocji. Celtic Glasgow rozczarował i tylko zremisował 1:1 z Rapidem Wiedeń. W spotkaniu określanym mianem hitu kolejki CF Valencia ze sporymi problemami, ale pokonała CFC Genoę. Ponadto Anderlecht zremisował z Ajaksem.

W tym artykule dowiesz się o:

Grupa A:

Podziałem punktów zakończył się pojedynek Anderlechtu z Ajaksem. Oba kluby bardzo długo nie potrafiły zdobyć bramki, ale w 73. Holendrów na prowadzenie wyprowadził Denis Rommedahl. Chociaż Belgowie kończyli spotkanie w dziesiątkę, to punkt im uratował Legear.

Dinamo Zagrzeb zostało liderem grupy A. Chorwaci rozbili 3:0 FC Timisoarę.

Anderlecht Bruksela - Ajax Amsterdam 1:1 (0:0)

0:1 - Rommedahl 73'

1:1 - Legear 85'

Czerwona kartka: Van Damme 82' (Anderlecht).

Grupa B:

Popis gry dało OSC Lille Ludovika Obraniaka, a Polak nie znalazł się nawet w gronie rezerwowych. Francuzi rozgromili Slavię Praga 5:1, a bohaterem meczu został Gervinho, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

Po bardzo dobrym spotkaniu CF Valencia ostateczne ograła 3:2 CFC Genoę. Co prawda do przerwy to Włosi prowadzili po golu Sergio Floccariego, ale później dla popularnych Nietoperzy trafiali Silva i Nicola Zigić. Chociaż z rzutu karnego do wyrównania doprowadził Kharja, to w 81. także z jedenastki wynik rywalizacji ustalił David Silva.

Grupa C:

Zawiódł Celtic Glasgow Szkoci tylko zremisowali 1:1 z Rapidem Wiedeń. Przez pełne 90 minut grał Artur Boruc, a w gronie rezerwowych znalazł się Łukasz Załuska.

Nie zawiodło HSV. Niemcy rozbili 4:2 Hapoel Tel-Awiw rozstrzygając losy pojedynku na swoją korzyść już w pierwszych dwunastu minutach, kiedy to dwukrotnie trafił Berg. Później dla gospodarzy gole strzelali jeszcze: Elia oraz Ze Roberto.

Celtic Glasgow - Rapid Wiedeń 1:1 (1:1)

0:1 - Jelavić 4'

1:1 - McDonald 21'

Hamburger SV - Hapoel Tel-Awiw 4:2 (3:1)

Grupa D:

Sporting Lizbona co prawda tylko 1:0, ale dzięki Silvie ograł Herthę Berlin. W drużynie z Bundesligi do 80. minuty grał Artur Wichniarek, a od 46. Łukasz Piszczek.

W drugiej konfrontacji doszło do niespodzianki, bo FK Ventspils urwało punkty SC Heerenveen.

Spoting Lizbona - Hertha Berlin 1:0 (1:0)

Grupa E:

Po porażce z FC Basel odreagowała AS Roma. Tym razem Giallorossi okazali się lepsi od CSKA Sofii, a bramki dla rzymian zdobywali Okaka Chuka i Simone Perrotta.

Ważne zwycięstwo odniosło Fulham, które z problemami, ale ostatecznie po trafieniu Murphy’ego pokonało FC Basel.

Grupa F:

Szczęśliwe zwycięstwo odniósł Panathinaikos. Gdyby Niculeu w 87. minucie wykorzystał rzut karny, to Dinamo Bukareszt najprawdopodobniej nie przegrałoby z Grekami.

Do niespodzianki doszło w Stambule. Galatasaray długo przegrywało ze Sturmem Graz, ale Milan Baros ostatecznie dał punkt Turkom.

Dinamo Bukareszt - Panathinaikos Ateny 0:1 (0:0)

0:1 - Karagounis 79'

Inne wydarzenia: Niculescu (Dinamo) w 87. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.

Galatasaray Stambuł - Sturm Graz 1:1 (0:1)

Grupa G:

Popis gry dali Biancocelesti. Ekipa z Półwyspu Apenińskiego rozgromiła 4:0 Lewski Sofia i awansowała na drugie miejsce w tabeli. Na listę strzelców wpisywali się: Matuzalem, Mauro Zarate, Meghni i Tomasso Rocchi.

W drugim starciu doszło do niespodzianki, bo Red Bull Salzburg nie pozostawiło złudzeń Villarrealowi.

Lewski Sofia - Lazio Rzym 0:4 (0:2)

0:1 - Matuzalem 4'

0:2 - Zarate 45'

0:3 - Meghni 67'

0:4 - Rocchi 73'

Red Bull Salzburg - Villarreal 2:0 (1:0)

Grupa H:

Kibice oglądający starcie FC Twente Enschede ze Steauą Bukareszt Pawła Golańskiego i Rafała Grzelaka nie doczekali się bramek. Obu Polaków zabrakło na placu gry.

Porażki doznał zespół Sheriff, który po trafieniu Alexa uległ Fenerbahce, dzięki czemu ekipa z Turcji awansowała na drugie miejsce.

Sheriff Tiraspol - Fenerbahce Stambuł 0:1 (0:1)

Grupa I:

Benfica nie należy do klubów, które nie mają na wyjeździe problemów i wykorzystał to AEK Ateny. Grecy dzięki Majstoroviciowi wygrali 1:0.

Nie zawiódł Everton. Chociaż Anglicy do przerwy przegrywali z BATE Borysów 0:1, to ostatecznie zdołali rozstrzygnąć losy rywalizacji na swoją korzyść i obronili pozycję lidera.

Grupa J:

Bez Mariusza Lewandowskiego w składzie zagrał Szachtar Donieck. Triumfator ostatniej w historii edycji Pucharu UEFA rozbił Partizan Belgrad 4:1. Miejscowi od początku byli stroną dominującą i mogli wygrać nawet wyżej.

Po ciekawym meczu punktami podzieliły się kluby Toulouse oraz Clube Brugge. Losy tej rywalizacji ważyły się do samej końcówki, ale ostatecznie Belgowie za sprawą Perisicia uratowali punkt.

Szachtar Donieck - Partizan Belgrad 4:1 (2:0)

Grupa K:

Zarówno w konfrontacji FC Kopenhagi ze Spartą Praga, jak i PSV Eindhoven z CFR Cluj padła tylko jedna bramka. Duńczycy ograli Czechów po golu N'Doye, natomiast Holendrzy zawdzięczają trzy punkty Bakkalowi.

Rumunii stracili pozycję lidera na rzecz PSV, ale pomimo porażki nadal znajdują się w strefie awansu.

Grupa L:

Austria Wiedeń z Jackiem Bąkiem w składzie zremisowała 1:1 z CD Nacionalem, ale pomimo to nadal zamyka stawkę. Polak rozegrał całe spotkanie.

Po dobrym meczu Werder Brema pokonał 3:1 Athletic Bilbao. Niemcy już do przerwy prowadzili różnicą dwóch goli i chociaż od 65. minuty grali w dziesiątkę, to zdołali utrzymać korzystny rezultat do końca.

Austria Wiedeń - CD Nacional 1:1 (0:1)

0:1 - Micael 35'

1:1 - Schumacher 76'

Inne wydarzenia: Acimović (Austria) w 10. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.

Werder Brema - Athletic Bilbao 3:1 (2:0)

1:0 - Hunt 18'

2:0 - Martins 41'

2:1 - Llorente 90'

3:1 - Frings (k.) 90'

Czerwona kartka: Niemeyer 65' (Werder).