Magia Zielińskiego. Sześć goli w meczu Napoli

Czwarty mecz i czwarte zwycięstwo Napoli w Lidze Mistrzów. Po nim piłkarze z Włoch nie muszą stresować się awansem z grupy. Ozdobą wygranego 4:2 starcia z Ajaksem Amsterdam była asysta Piotra Zielińskiego.

Piotr Zieliński walczy o piłkę Getty Images / ANP MAURICE VAN STEEN / Na zdjęciu: Piotr Zieliński walczy o piłkę
Piotr Zieliński zaczarował obrońców Ajaksu w 4. minucie. To był praktycznie pierwszy atak Napoli w meczu. Polak został uruchomiony podaniem przez Hirvinga Lozano i jakby od niechcenia wykonał odegranie do wbiegającego w pole karne Meksykanina. Perfekcyjny lobik magika z Polski przeleciał ponad głowami przeciwników i został wykorzystany przez Lozano. Pewne uderzenie w sytuacji sam na sam z bramkarzem dało prowadzenie 1:0.

Zieliński albo strzelił gola, albo asystował w trzech z czterech meczów Napoli w Lidze Mistrzów. Statystyki jednego z liderów zespołu w tych rozgrywkach to trzy trafienia oraz dwa ostatnie podania. Po akcji Zielińskiego i Lozano, trener Luciano Spalletti stanął blisko boiska i bił brawo z uznaniem w oczach. Asystą Polaka zachwycał się też między innymi Zbigniew Boniek na Twitterze. Zieliński rozegrał w środę solidne 89 minut.

Napoli rozpoczęło marsz po czwarte zwycięstwo, które gwarantowało awans. Przed półmetkiem fazy grupowej drużyna Zielińskiego zdążyła zdemolować Liverpool FC, Rangers FC i Ajax. Strzeliła 13 goli, a straciła dwa. Azzurri nieco ponad tydzień temu rozbili 6:1 drużynę z Holandii. Po takim popisie byli faworytami rewanżu i stanęli w nim na wysokości zadania.

Luciano Spalletti nie dokonał wielu zmian w jedenastce, choć do drobnego przemeblowania doszło. Na środku obrony Juan Jesus zagrał zamiast Amira Rrahmaniego, a na lewej stronie Mathias Olivera zastąpił Mario Ruiego. W ofensywie pokazał się Hirving Lozano, a nie Matteo Politano. Na ławce czekał do 50. minuty Victor Osimhen, który wyleczył kontuzję.

Pierwsza połowa nie została mocno zdominowana przez piłkarzy z Włoch. Liczba sytuacji podbramkowych była nawet podobna, ale nakręcona maszyna Napoli była skuteczniejsza. W 16. minucie Giacomo Raspadori huknął na 2:0 pod poprzeczkę po podaniu Chwiczy Kwaracchelii i taki wynik utrzymał się do przerwy.

Ajax radził sobie momentami dobrze, ale brakowało mu wykończenia, dlatego Napoli nie po raz pierwszy w sezonie kontrolowało mecz po wczesnym zdobyciu prowadzenia. Sytuacja zmieniła się w 49. minucie, ponieważ padła bramka na 1:2. Davy Klaasen nabiegł na piłkę w środku pola karnego i główkował po wrzutce Calvina Basseya.

Stracona bramka rozdrażniła Napoli. W 62. minucie gospodarze odzyskali dwubramkowe prowadzenie strzałem Chwiczy Kwaracchelii z rzutu karnego. Potężnym uderzeniem wykorzystał on szansę po faulu na Tanguyu Ndombele. Chętnych do wykonania jedenastki nie brakowało, ale dyskusje nie zdeprymowały Gruzina.

Zrobiło się 3:1 i choć Ajax zdążył odpowiedzieć na to jeszcze golem na 2:3 Stevena Bergwijna z rzutu karnego, to ostatnie słowo należało do Napoli. Victor Osimhen wykorzystał absurdalny błąd Daleya Blinda i w 89. minucie podsumował efektowne starcie trafieniem na 4:2. Ostatecznie sześć goli, dziewięć kartek, więc sporo działo się w Neapolu.

Hubert Idasiak spędził cały mecz na ławce rezerwowych Napoli.

SSC Napoli - Ajax Amsterdam 4:2 (2:0)
1:0 - Hirving Lozano 4'
2:0 - Giacomo Raspadori 16'
2:1 - Davy Klaasen 49'
3:1 - Chwicza Kwaracchelia (k.) 62'
3:2 - Steven Bergwijn (k.) 83'
4:2 - Victor Osimhen 89'

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Kim Min Jae, Juan Jesus, Mathias Olivera - Andre-Franck Zambo Anguissa (49' Tanguy Ndombele), Stanislav Lobotka, Piotr Zieliński (89' Gianluca Gaetano) - Hirving Lozano (77' Matteo Politano), Giacomo Raspadori (50' Victor Osimhen), Chwicza Kwaracchelia (77' Eljif Elmas)

Ajax: Remko Pasveer - Jorge Sanchez (65' Youri Baas), Jurrien Timber, Daley Blind, Calvin Bassey - Davy Klaasen, Edson Alvarez, Kenneth Taylor (64' Florian Grillitsch) - Steven Berghuis (84' Francisco Conceicao), Mohammed Kudus (65' Brian Brobbey), Steven Bergwijn (84' Lucas Ocampos)

Żółte kartki: Jesus, Osimhen, Politano (Napoli) oraz Taylor, Sanchez, Alvarez, Timber, Bassey, Bergwijn (Ajax)