Eredivisie: Ajax i PSV na remis / przebudzenie Sparty

Zgodnie z zapowiedziami ogromne trudności z odniesieniem zwycięstw nad niżej notowanymi rywalami mieli w 20. kolejce Eredivisie faworyci do mistrzowskiego tytułu - Ajax Amsterdam i PSV Eindhoven, którzy, odpowiednio w Nijmegen oraz Venlo, wywalczyli zaledwie jeden punkt. Wykorzystując potknięcia potentatów - do ścisłej czołówki dołączył Twente Enschede. Wygrana 3:1 z fantastycznie radzącym sobie w ostatnich kolejkach FC Groningen pozwoliła podopiecznym Freda Ruttena zrównać się z punktami z Feyenoordem Rotterdam i realnie myśleć nawet o awansie do Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie.

Maciej Krzyśków

Emocje na stadionie Seacon Stadion - De Koel w Venlo zaczęły się już w 2. minucie. Po kapitalnej indywidualnej akcji i jeszcze piękniejszym technicznym uderzeniu Rachida Ofrany'ego piłkę z siatki już na początku spotkania musiał wyjmować Gomes. Radość 6 tysięcy kibiców na kameralnym stadionie w Venlo trwała tylko 10 minut. Ładnie w pole karne gospodarzy wpadł Jefferson Farfán i z linii końcowej boiska podał piłkę wprost pod nadbiegającego Balázsa Dzsudzsáka. Tym samym już w drugim występie w barwach PSV 22-letni Węgier mógł cieszyć się z debiutanckiej bramki na holenderskich boiskach.

Punkty stracił także Ajax. Remis w Nijmegen nie może być jednak żadną niespodzianką, gdyż podopieczni Adrie Kostera w tym sezonie są wyjątkowo łaskawi dla drużyn z dolnych rejonów tabeli. Porażka z Excelsiorem, remisy ze Spartą Rotterdam oraz po 20. serii spotkań dwa spotkania z NEC Nijmegen bez zwycięstwa (w rundzie jesiennej w Amsterdamie był remis 1:1 - przyp. red.) mogą i na pewno odbiją się piłkarzom Ajaxu czkawką na zakończenie sezonu. Na pocieszenie pozostaje im fakt, że kolejną bramkę w tym sezonie zdobył reprezentant Holandii Klaas-Jan Huntelaar. Dla Nijmegen był to 9. ligowy mecz z rzędu bez zwycięstwa. Ostatni raz piłkarze NEC sięgnęli po 3 punkty 30. listopada w meczu z Heraclesem Almelo (3:0).

Najciekawszym spotkaniem w 20. kolejce Eredivisie był mecz na Arke Stadion pomiędzy Twente Enschede, a FC Gronigen. Znajdujący się w kapitalnej dyspozycji strzeleckiej Blaise Nkufo wyprowadził gospodarzy na prowadzenie w 29. minucie. Dwie minuty po rozpoczęciu drugiej odsłony do remisu doprowadził Goran Lovre (asystę zanotował Marcus Berg). Ostatnie słowo, a w zasadzie dwa słowa należały do piłkarzy z Enschede - najpierw na listę strzelców wpisał się Stein Huysegems, a na cztery minuty przed regulaminowym czasem gry wynik ustalił NKufo.

Ostre strzelanie na Sparta Stadion urządzili sobie zawodnicy miejscowej Sparty. Zarówno Sparta, jak i De Graafschap trzy ostatnie spotkania z rzędu przegrały, stąd niedzielne starcie było szansą dla obu drużyn na przełamania fatalnej passy. Sztuka ta udała się podopiecznym Foeke'a Booy'a, którzy po raz pierwszy od dawien dawna wydostali się ze strefy spadkowej.