Awans w kapitalnym stylu! Lech Poznań wszedł do ćwierćfinału z drzwiami

Cóż za wieczór w Sztokholmie! Lech Poznań zdeklasował Djurgardens IF, wygrywając aż 3:0 i z drzwiami wchodząc do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy.

Szymon Mierzyński
Rasmus Schuller (L) i Afonso Sousa PAP / Jonas Ekstromer / Na zdjęciu: Rasmus Schuller (L) i Afonso Sousa
- 2:0 to żadna zaliczka - przekonywał przed meczem pomocnik wicemistrza Szwecji Besard Sabovic. Chyba sam nie wierzył w to co mówi, bo jego słowa brzmiały jak pobożne życzenie. Miały wywrzeć przekonanie, że gospodarze kontrolują sytuację i bez trudu odrobią straty ze stolicy Wielkopolski.

Lech w takie pyskówki się nie wdawał. Mikael Ishak oznajmił, że on i koledzy przemówią na boisku i to była najlepsza taktyka. W pierwszej połowie, zamiast spodziewanego naporu Djurgardens IF, oglądaliśmy dobrą, wyważoną postawę "Kolejorza", który kontrolował sytuację na boisku i gasił ofensywny zapał Szwedów.

To ekipa Johna van den Broma miała najlepszą okazję do otwarcia wyniku, a był nią strzał w słupek Ishaka. W 44. minucie natomiast sytuacja zrobiła się już komfortowa, bo Marcus Danielson sfaulował w pobliżu pola karnego Afonso Sousę. Sędzia Duje Strukan pokazał mu początkowo żółtą kartkę, lecz po obejrzeniu powtórki, zmienił decyzję i gospodarze musieli grać w osłabieniu.

Po przerwie dobrze grała tylko jedna drużyna - Lech. Już krótko po wznowieniu gry mistrz Polski miał nieprawdopodobnego pecha, bowiem po strzale Filipa Szymczaka piłka odbiła się od spojenia, a poprawiający Radosław Murawski trafił po rykoszecie w słupek. Niebywałe!

Później mieliśmy jeszcze pudło Ishaka głową, aż w końcu 77. minucie "Kolejorz" pozbawił Szwedów jakiejkolwiek nadziei i to po fantastycznej akcji! Piłka została skierowana na lewą stronę do Pedro Rebocho, ten idealnie dograł do Filipa Marchwińskiego i młody pomocnik nie dał Jacobowi Zetterstromowi szans płaskim uderzeniem.

Djurgardens IF o takich okazjach mogło pomarzyć. Gospodarze mocni byli tylko na przedmeczowej konferencji - wyłącznie w słowach. Na boisku nie pokazali absolutnie nic godnego uwagi. Byli bezradni, nie mieli argumentów, właściwie ani razu nie zmusili Filipa Bednarka do większego wysiłku.

To nie wszystko! W doliczonym czasie "Kolejorz" zamienił swoje zwycięstwo z minimalnego na bardzo wysokie! Kapitalnie błysnął Nika Kwekweskiri, który najpierw sam wykonał egzekucję mocnym strzałem, zaś minutę później znakomicie podał do Michała Skórasia i młody skrzydłowy ustalił rezultat na 0:3.

5:0 w dwumeczu - Lech zdeklasował Djurgardens IF i jest w ćwierćfinale Ligi Konferencji Europy. Piękny pucharowy sen trwa, a w takiej dyspozycji mistrz Polski może dokonać czegoś zjawiskowego!