Afera w meczu Realu Madryt. Gwiazda padła ofiarą rasistowskich wyzwisk

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jose Breton/Pics Action/NurPhoto  / Na zdjęciu: Vinicius Junior wskazujący na kibica
Getty Images / Jose Breton/Pics Action/NurPhoto / Na zdjęciu: Vinicius Junior wskazujący na kibica

Podczas meczu Valencii CF z Realem Madryt, Vinicius Junior padł ofiarą rasistowskich wyzwisk. Z tego powodu spotkanie zostało przerwane na prawie dziewięć minut. La Liga podjęła działanie związane z tym incydentem.

Sezon 2022/2023 jest bolesny dla Realu Madryt. Klub ten nie zdołał obronić mistrzowskiego tytułu, a także nie wygra ponownie Ligi Mistrzów. Obecnie walczy jedynie o wicemistrzostwo Hiszpanii.

Nie pomogło w tym niedzielne spotkanie z Valencią CF. Królewscy na wyjeździe przegrali 0:1. Przez to na trzy kolejki przed końcem traci jeden punkt do Atletico Madryt, które w niedzielę pokonało Osasunę Pampelunę 3:0.

W kontekście meczu Realu, wiele mówi się na temat zachowania Viniciusa Juniora. W pewnym momencie Brazylijczyk wściekł się na kibica, od którego miał usłyszeć rasistowskie wyzwiska. Od razu wskazał na winowajcę całego zdarzenia. Doszło nawet do sytuacji, w której Vinicius miał powiedzieć sędziemu, iż nie chce już grać.

Niedawno zmieniony kodeks dyscyplinarny FIFA, pozwala obecnie sędziom zawiesić mecz za incydenty rasistowski. Może zostać również zastosowany walkower. Arbiter spotkania Valencia - Real przerwał ten pojedynek na prawie dziewięć minut.

Ostatecznie pojedynek ten został wznowiony. Gospodarze do samego końca utrzymali przewagę i zwyciężyli 1:0. Brazylijczyk z Realu tego spotkania ostatecznie nie dokończył, bo w doliczonym czasie gry otrzymał bezpośrednią czerwoną kartkę za uderzenie rywala łokciem w twarz.

"Nagrodą, którą zdobyli rasiści, było moje wydalenie. To nie piłka nożna, to La Liga" - odniósł się do niedzielnych wydarzeń na instagramowym stories 22-latek.

Na swoim koncie na Twitterze Brazylijczyk wystosował oświadczenie w związku z sytuacją, która miała miejsce w niedzielnym spotkaniu.

"To nie był pierwszy raz, ani drugi, ani trzeci. Rasizm jest normalny w La Liga. Konkurencja uważa to za normalne, Federacja też, a przeciwnicy do tego zachęcają. Tak mi przykro. Mistrzostwa, które kiedyś należały do Ronaldinho, Ronaldo, Cristiano i Messiego, dziś należą do rasistów. Piękny naród, który mnie przyjął i który kocham, ale który zgodził się wyeksportować w świat obraz rasistowskiego kraju. Przykro mi z powodu Hiszpanów, którzy się z tym nie zgodzą, ale dzisiaj w Brazylii Hiszpania jest znana jako kraj rasistów. I niestety na wszystko, co dzieje się co tydzień, nie mam nic na swoją obronę. Zgadzam się. Ale jestem silny i pójdę do końca przeciwko rasistom. Nawet, jeśli są daleko stąd" - brzmią słowa Viniciusa, który głośno mówi o tym, jak obecnie postrzega się kraj jego klubu.

W momencie, gdy opuszczał on boisko, miał dopuścić się prowokacyjnych gestów w stronę kibiców Valencii. O tym poinformował Javier Solis, dyrektor tego klubu. - Mam nadzieję, że klub poinformuje swojego zawodnika, że nie może wykonywać pewnych gestów - przyznał cytowany przez "As".

Po meczu zarówno Valencia, jak i jej kapitan, Jose Gaya, potępili rasistowskie obelgi, które padły w stronę Viniciusa z trybun. - Potępiamy to i po to są kamery. Jeśli jest jasne, kim była ta osoba, należy nie wpuszczać go na boisko. Rasistowskie obelgi nie mają żadnego sensu - powiedział Gaya.

Ponadto La Liga ogłosiła, że podjęła już działania związane z incydentami, które miały miejsce w tym spotkaniu. Jeżeli potwierdzą się oskarżenia Brazylijczyka, podjęte zostaną odpowiednie kroki prawne.

Przeczytaj także: Jest decyzja ws. trenera Realu

Źródło artykułu: WP SportoweFakty