El. Euro 2024. Pewne zwycięstwa Francji i Holandii

Francja i Holandia nie miały żadnych problemów w czwartkowych meczach eliminacji Euro 2024. Trójkolorowi bez problemu ograli Irlandię (2:0), z kolei Pomarańczowi efektownie poradzili sobie z Grecją (3:0).

Tomasz Galiński
Aurelien Tchouameni i Kylian Mbappe PAP/EPA / Teresa Suarez / Na zdjęciu: Aurelien Tchouameni i Kylian Mbappe
Francja jest bezbłędna w tych eliminacjach. W czwartek wygrała po raz piąty i po raz piąty nie straciła gola. To była kontrola od pierwszej do ostatniej minuty.

Prowadzenie gospodarzom dał Aurelien Tchouameni, który popisał się świetnym strzałem zza pola karnego. Drugą bramkę zdobył na początku drugiej połowy Marcus Thuram. Irlandczycy odpowiadali sporadycznymi atakami, natomiast patrząc przez pryzmat całego spotkania, Mike Maignan nie miał zbyt wiele do roboty.

Francuzi mieli mnóstwo innych sytuacji, jednak nic więcej nie chciało wpaść. Mimo to raczej żaden kibic, który udał się na Parc des Princes, nie będzie narzekał.

Francja - Irlandia 2:0 (1:0)
1:0 Aurelien Tchouameni 19'
2:0 Marcus Thuram 48'

Francja: Mike Maignan - Jules Kounde (89' Benjamin Pavard), Dayot Upamecano, Lucas Hernandez (72' William Saliba), Theo Hernandez - Ousmane Dembele (72' Kingsley Coman), Aurelien Tchouameni, Adrien Rabiot, Antoine Griezmann (89' Eduardo Camavinga), Kylian Mbappe - Olivier Giroud (26' Marcus Thuram).

Irlandia: Gavin Bazunu - Nathan Collins, John Egan, Enda Stevens (46' James McClean) - Shane Duffy, Josh Cullen, Jayson Molumby (67' Dara O'Shea), Alan Browne - Jason Knight, Adam Idah (67' Will Keane, 78' Aaron Connolly), Chiedozie Ogbene (84' Festy Ebosele).

Żółte kartki: T.Hernandez, Griezmann (Francja) oraz Cullen (Irlandia).

Sędzia: Urs Schnyder (Szwajcaria).

*

W równolegle rozgrywanym meczu Holandia bez żadnych problemów rozprawiła się na własnym boisku z Grecją. To było ważne spotkanie dla Pomarańczowych, którzy do tego momentu mieli jedynie trzy punkty.

Kwestia zwycięstwa została rozstrzygnięta już do przerwy. Gole strzelali Marten de Roon, Cody Gakpo i Wout Weghorst. Pierwszy? Dośrodkowanie z rzutu rożnego, piłka strącona i pewny strzał. Drugi i trzeci padły po akcji, najpierw wrzutka, spokojne przyjęcie i uderzenie prawą nogą Gakpo, a następnie pewna główka Weghorsta.

Holandia - Grecja 3:0 (3:0)
1:0 Marten de Roon 17'
2:0 Cody Gakpo 31'
3:0 Wout Weghorst 39'

Holandia: Mark Flekken - Lutsharel Geertruida, Virgil van Dijk, Nathan Ake (46' Stefan de Vrij) - Denzel Dumfries (84' Matthijs de Ligt), Marten de Roon (65' Tijjani Reijnders), Frenkie de Jong (77' Joey Veerman), Daley Blind - Xavi Simons, Wout Weghorst, Cody Gakpo (65' Noa Lang).

Grecja: Odysseas Vlachodimos - Lazaros Rota (70' Dimitris Giannoulis), Panagiotis Retsos, Pantelis Chatzidiakos, Kostas Tsimikas - Tasos Bakasetas (77' Andreas Bouchalakis), Manolis Siopis, Dimitris Kourbelis (70' Konstantinos Koulierakis) - Georgios Massouras (70' Taxiarchis Fountas), Vangelis Pavlidis (73' Giorgos Giakoumakis), Petros Mantalos.

Żółte kartki: Ake, van Dijk (Holandia) oraz Siopis, Tsimikas, Kourbelis, Mantalos (Grecja).

Sędzia: Michael Oliver (Anglia).