Kłopoty Włochów w debiucie Luciano Spallettego

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Georgi Licovski / Luciano Spalletti w czasie debiutu w roli selekcjonera

Reprezentacja Włoch wystartowała po zmianie selekcjonera z Roberto Manciniego na Luciano Spallettego. W meczu eliminacji Euro 2024 zremisowała 1:1 z Macedonią Północną, która pozostaje dla niej wyjątkowo niewygodnym rywalem.

Włosi rozpoczęli nadrabianie zaległości w eliminacjach Euro 2024, które wynikły z udziału w turnieju finałowym Ligi Narodów. Konfrontacja w Skopje była trzecią Italii w drodze na niemiecki turniej. Na boisku spotkała się z zespołem, który w barażach w 2022 roku pozbawił ją możliwości zagrania w mistrzostwach świata w Katarze.

Włosi zagrali po raz pierwszy pod wodzą Luciano Spallettego, który w trybie awaryjnym zastąpił na stanowisku selekcjonera Roberto Manciniego. Poprzedni szkoleniowiec Azzurrich postanowił rozstać się z zespołem w ojczyźnie i przyjąć intratną propozycję przejęcia reprezentacji Arabii Saudyjskiej.

Przez kwadrans kilkakrotnie pachniało prowadzeniem Włoch. Swoje szanse na pokonanie bramkarza mieli Federico Dimarco i Bryan Cristante. Ten drugi nie przymierzył w kierunku dalszego narożnika po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Macedonia Północna odpowiedziała z kolei atakiem w 18. minucie i Bojan Miovski główkował obok bramki po wrzutce Egzjana Alioskiego.

Początki meczu były całkiem dynamiczne, ale widowisko zamiast nabierać rumieńców, to stawało się coraz bardziej blade. Może i zespołom nie brakowało wigoru do atakowania, ale brakowało pomysłu, przez co sytuacje podbramkowe nie sypały się jak z rogu obfitości. Gra wyrównała się, a drużyny rozeszły się do szatni przy wyniku 0:0.

Rozmowa z Luciano Spallettim w przerwie pomogła Włochom w zdobyciu gola na 1:0 krótko po przerwie. W 47. minucie przydał się Ciro Immobile, na którego nowy selekcjoner postawił na początku swojej kadencji. Kapitan zespołu stanął w dobrym miejscu pola karnego i główkował w narożnik bramki. Była to dobitka odbitego od poprzeczki strzału Nicolo Barelli.

Italia mogła pilnować wyniku w swoim stylu. Ciosem dla zespołu mogło być zejście Gianluci Manciniego spowodowane urazem i faktycznie po nim gra w obronie gości wyglądała niepewnie.

W 67. minucie Macedonia Północna było blisko wyrównania. Eljif Elmas mógł dać się we znaki Włochom, których doskonale zna z Serie A. Pomocnik oddał techniczne uderzenie zza pola karnego, po którym piłka pocałowała słupek w bramce Gianluigiego Donnarummy. Italia nie potraktowała ostrzeżenia poważnie i dała gospodarzom dwie możliwości wykonania rzutu wolnego blisko szesnastki. W 81. minucie Enis Bardhi huknął ze stałego fragmentu gry na 1:1 i wymierzył karę za faul Sandro Tonalego.

W ten sposób Włosi stracili punkt w drugim z trzech meczów w eliminacjach.

Macedonia Północna - Włochy 1:1 (0:0) 0:1 - Ciro Immobile 47' 1:1 - Enis Bardhi 81'

Macedonia: Stole Dimitrievski - Jovan Manev, Visar Musliu (78' Nikola Serafimov), Gjoko Zajkov, Egzjan Alioski - Stefan Ashkovski (74' Bojan Dimoski), Enis Bardhi - Agon Elezi (74' Isnik Alimi), Jani Atanasov (90' Ahmed Iljazovski), Eljif Elmas - Bojan Miovski

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Gianluca Mancini (59' Giorgio Scalvini), Bryan Cristante, Alessandro Bastoni, Federico Dimarco (83' Cristiano Biraghi) - Nicolo Barella, Bryan Cristante, Sandro Tonali (89' Giacomo Raspadori) - Matteo Politano (46' Nicolo Zaniolo), Ciro Immobile, Mattia Zaccagni (83' Wilfried Gnonto)

Żółte kartki: Manev, Alimi (Macedonia) oraz Dimarco, Tonali, Zaniolo (Włochy)

Sędzia: Felix Zwayer (Niemcy)